В Германия социалните партньори договарят възнаграждение, което е около 30% от средната заплата на квалифициран работник в съответния сектор и се увеличава по време на обучението.
Обучаваният в Дания започва с възнаграждение от 40% от заплатата на квалифициран работник и достига до 50% в края на обучението.
В Австрия към края на обучението възнаграждението на обучаван достига до 80% от минималната заплата за квалифициран работник.
Едно от предимствата на системата е, че обучаваният не е обвързан с фирмата след края на чиракуването. С други думи, младежите могат да започнат работа в друга фирма. Рискът за предприятието, което инвестира в тях от 2 до 4 г. е, че фирма може да наеме квалифицираните работници, без да е платила нищо.
Затова работодателите трябва да разчитат на възможността да си върнат разходите за обучението преди края на периода на обучение, се посочва в анализ на Щефан Волтер от Бернския университет.
Според изследване на разходите и ползите за швейцарските фирми, проведено в продължение на десет години, в общия случай фирмата успява да си върне разходите преди края на обучението. Приносът към производството на един обучаван в средностатистическа швейцарска фирма надхвърля с 6000 евро разходите по обучението му.
Експертът посочва още едно предимство за работодателите. Фирмата може да използва периода за обучение, за да отсее най-талантливите и най-мотивираните младежи. Въпреки че отношенията между фирмата и обучавания приключват с края на гимназиалното му образование, фирмата може да предложи работа на хора, проверени в практиката и по този начин да си спести загубите при неудачни назначения.
преди 10 години ПУЦа беше съвсем друго нещо. Това беше за гимназиите дето... между другото една позната е карала ПУЦ за мед. сестра и вече 30 години работи това и то в сериозна болница, не да пише болнични при някое ГП отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мдаа, и още една форма имаше - ПУЦ. Та пуц-аджиите зорлем ги учеха на занаят, па и да `земат некой кетап. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Айде стига го реформирахте това образование бе! Май сте забравили да напишете, че в Германия и Австрия това не са професионални гимназии а професионални училища след основно образование и НЕ ДАВАТ СРЕДНО както и право да кандидатстваш в университет след това. Такава система е имало в БГ докъм 1970та , когато ПУто ( професионално училище) се преобразува в СПТУ (СРЕДНО професионално техническо училище) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Инкубаторите" ще заработят. Следващ етап. отговор Сигнализирай за неуместен коментар