От 1 януари 2014 година ще можем да се свързваме с телефон 112 и с SMS-и. Парламентът прие на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
Той е предложен от депутатите от БСП Захари Георгиев и Христо Монов.
Законопроектът цели да улесни достъпа на хората с увреждания, най-вече на глухонемите, до спешния телефон. 136 подкрепиха законопроекта, а 20 се въздържаха. Предложението мина единодушно през парламентарните комисии.
Основните притеснение на ГЕРБ беше техническата възможност на системите за нововъведението. Дори опозицията обаче изрази принципна подкрепа за законопроекта. Стоян Граматиков, директор на системата за 112, обясни, че е по-добре да има други технически начини хората в неравностойно положение да имат достъп до спешния телефон. По думите на Граматиков SMS-ите не са надеждна технология. Граматиков поясни, че от дирекцията му предлагат между първо и второ четене да се направят такива промени.
Технически проблеми за подготвяне на системите и опции хората с увреждания да ползват спешния телефон 112 и по други начини освен с SMS видя като основни проблеми Веселин Вучков от ГЕРБ. „Абсолютно възможно е да се отворят други възможности, заяви Вучков. По думите му хората с увреждания трябва да могат да правят повиквания към 112 и с други технически средства. Гратисният период е абсолютно недостатъчен“, категоричен бе депутатът.
Той ще подкрепи на първо четене, но беше категоричен, че между първо и второ четене трябва да се удължи гратисният период на една година. Вносителите са предвидили той да влезе в сила от 1 януари догодина. Не бива да поставяме в опасност една система, градена с години, каза Вучков.
Адмирирам последователните усилия на вносителите на законопроекта да осигурят достъп на хората с увреждания до тел.112, заяви Даниела Дариткова от ГЕРБ. Според нея обаче нововъведението може да забави екипите на спешна помощ. Може да постави под угроза живота и здравето на всички български граждани, каза Дариткова.
Христо Монов се опита да разсее опасенията на опозицията. От внасянето на законопроекта досега – три месеца, вносителите са продължили работа с експертите. Предаването на SMS-ите ще бъде по гласов канал и затова е необходимо да се усъвършенства само софтуерът на тел. 112, заяви още той. Системата с гласовия канал има следната методология – съобщението се транспонира чрез софтуер в гласово съобщение до операторите на спешния телефон.
Още новини за България четете в Dnes.bg