Да се разширят функциите на Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия в посока експортно ориентиране на МСП и издигане на ранга й в държавна агенция към МС, предлагат от КНСБ.
Държавните фирми
КНСБ настояват да участват активно във финансовото оздравяване на държавните дружества.
Искат още и разработване на дългосрочен план за одържавяване задълженията на „НЕК“ ЕАД - около 2,5 млрд. лв. и залагане на средствата в бюджета за 2014 г. Същото се иска и за БДЖ, както и търсене на заем от финансови институции за решаването на дълговия проблем на предприятието.
В Бюджет 2014 да се заложат средства за изплащане на дължимата компенсация към „Български пощи“ ЕАД за „универсална пощенска услуга“ - 22,5 млн. лв., поискаха още от синдиката.
Да се оздрави ВМЗ – Сопот и да се осигурят необходимите средства за „Напоителни системи“ ЕАД за защита от вредното въздействие на водите общо 29 млн. лева.
В сферата на енергетиката КНСБ предлага да бъдат преразгледани дългосрочните договори за изкупуване на енергия по високи цени – ВЕИ, американски централи, да се осигури присъствие на българските ТЕЦ в регулирания пазар, да се реши проблемът с цените на българските въглища.
Заетостта
По отношение на пазара на труда от синдиката искат увеличение на средствата за заетост и квалификация в новия Национален план за действие по заетостта в размер на не по-малко от 145 млн. лв. и осигуряване на заетост на около 38 000 безработни, 11 000 от които да са младежи до 29 години.
Срещу монополите
Изработване на пакет закони с антимонополен и антикорупционен характер - прекъсване на монопола на фирми, печелещи „по принцип“ тръжните процедури по ЗОП, искат от КНСБ. Извършване на промени в закона за защита на конкуренцията за осигуряване на равноправно третиране на българските производители от големите търговски вериги. Недопускане на офшорни фирми до участие в приватизационни, концесионни и процедури по ЗОП, ще иска КНСБ от кабинета.
Бюджет 2014
Бюджетът за 2014 година трябва да гарантира преразпределение през бюджета на 40% от БВП и бюджетен дефицит от 2% от БВП.
В допълнение се иска увеличаване на годишната квота на необлагаемите ваучери за работническо хранене на 240 млн. лв.; въвеждане на „Ваучери за помощ семейството“ на стойност около 60 милиона лева за година; увеличаване на разходните стандарти за: финансиране на дете и ученик – с 18%, за издръжка на децата в детските ясли и училищното здравеопазване – с 18%, за издръжка на заведенията за социални услуги – с 20%; увеличаване на гарантирания минимален доход за подпомагане на 75 лв.; преразглеждане политиките на целево енергийно подпомагане, с оглед увеличаване от 350 на 500 квтч. ел. енергията, както и въвеждане на целева помощ за потребление на вода.
преди 11 години Хах, още един инструмент за избягване на данъци.. тея лидери от КНСБ още колко години ще бъдат там? Крайно време е да се сменят с по-компетентни хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар