„Трябва да се помисли за редуциране на информационната асиметрия. Инвеститорите разполагат с много по-малко данни, отколкото хората, които държат голям пакет ценни книжа от дадена компания“, каза в ефира на Bulgaria On Air Ралица Агайн, бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор (КФН).
„Докато при банките и застрахователите се акцентира върху предотвратяването на системния риск, при иновациите не е съвсем така. Иновациите във финансовия сектор могат да подобрят състоянието на бизнеса и потребителите, но могат и да натоварят опасно държавата“, обясни още финансистът.
Агайн даде за пример краудфъндинга. „Тук съвременните интернет предприемачи се възползват от възможността да събират малки суми пари от многобройни поддръжници. Това обаче не е регулирано в повечето страни. Подобно явление е проблем именно от гледна точка на правилата, изискванията и регулациите. Финансовият сектор е по-регулиран и от търговията с оръжие“, допълни тя.
По думите и не сме поучили от грешките си от кризата от 2008 г. „На пазара в момента има много нови и сложни финансови инструменти, които обаче не са регулирани и реално не се забелязват от регулаторните органи, съответно не се взимат и общи решения за вкарването им в определени критерии в отделните страни“, каза още Ралица Агайн.
Според бившия заместник-председател на КФН не е тайна, че най-радикалните иновации във финансовия сектор са дошли от различни пазари.
„Например, микрокредитите имат огромно влияние върху световните пазари. Те вече са сериозна част от живота в повечето развити страни. Това е факт, въпреки че не са част от банковия сектор, а идват от странични пазари, на които навлизат все нови и нови участници. В повечето случаи иновациите идват именно от такива различни и малки компании, които са извън разпоредбите, но черпят от пазарите колкото могат и се разрастват“, уточни Агайн.
преди 11 години При Сорос в ЦЕУ ни преподаваха преди кризата как се правят финансови кризи и картели. Участваха евродепутати (Бокрош), финансови министри на Полша, Унгария (Ростовски). После открих, че всички имаме неволни импланти за контрол на съзнанието на мрежата на Телеком Австрия и така е с много политици и основни бизнесмени в България от няколко години. Истината е, че зад всичко е ЕК и ЕЦБ с търговските им банки. После рабитих в БНБ когато училите при Сорос и останалите организираха умишлено балон на фондов пазар, жилищен пазар за около 30 млрд лв което съсипа икономиката за това десетилетие. Проблемът е че хора като говерньорите на БНБ, Орещарски, Чобанов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Калин Христов, Стати Статев са организирана престъпност от търговските банки, телекомите и енергетиката с контрол на съзнанието, работил съм с тях, опитаха се да ме накиснат за кризата, даже ме отровиха когато разкрих тези факти. До къде очаквате да ви доведът морално деградирали, корумпирани, контроли отговор Сигнализирай за неуместен коментар