Наказателните процедури срещу България в областта на околната среда са 14. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, която отчете работата си след първите 100 дни управление на кабинета. Тя посочи, че една от процедурите в края на октомври ще влезе в съдебна фаза.
Това ще се случи заради проект за нов вятърен парк от 95 генератора в орнитологично важната зона Калиакра и строителството на ваканционно селище със 150 обекта на същото място. Разрешение за проекта е дадено през 2012 г. от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна, след което екомнистерството е спряло строителството, но административният съд от своя страна е отменил решението на министерството.
Михайлова посочи, че проектът е известен като ветрогенераторен парк „Смин“, а инвеститор е "Уинд енерджи". Тя изброи и стъпките, които министерството ще предприеме, за да избегне процедурата: ще се разшири обхватът на защитената зона, по настояване на Еврокомисията ще се разкрие нова защитена зона и ще бъде забранено строителството в защитената територия.
Общо пет са процедурите срещу България са в областта природа и биоразнообразие. Три са заради замърсяването на въздуха, включително за наднормен серен диоксид в градовете Гълъбово, Димитровград и Перник през 2007-2009 г., за високи норми на прах в 30 общини, както заради емисиите на големите горивни инсталации.
Две процедури се водят заради неизпълнените ангажименти на България при депонирането на отпадъците, а останалите са заради забавено хармонизиране на законодателството с евродирективите.
Действията на РИОСВ Варна бяха една от причините Искра Михайлова да смени преди няколко седмици ръководствата на всички регионални екоинспекции, на басейновите дирекции и на националните паркове.
В отговор на въпрос за строителството на втори кабинков лифт в Банско, което засяга Национален парк Пирин, министърът заяви, че първо трябва да се изработи изцяло нов план за управление на защитената територия, а не да се поправя сега съществуващият план.