Чиновниците, полицаите, съдиите и работещите в инспекцията по труда във Велико Търново, Кюстендил и Перник са най-корумпираните в страната. Сред най-подкупните бизнесът оценява и чиновниците в столицата. На другия полюс са колегите им от Смолян, Монтана и Търговище.
Това показват разпространени вчера данни от второто проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) "Регионални профили: показатели за развитие", проведено през май тази година.
Характеристики на административното обслужване. Най-високо и най-ниско оценени области през 2013 г.
Анкетираните 1680 фирми от цялата страна дават оценката си за работа на местната администрация и възприятията им за корупция, а пълните резултати ще бъдат представени през ноември.
Общата оценка на бизнеса за нивата на корупцията през тази година се влошава спрямо първото проучване от 2012 г.
Смолян и Търговище за втора поредна година са сред трите области с най-ниски възприятия за корупция, а Перник и Кюстендил – сред трите области с най-високи възприятия за корупция. За втора поредна година Велико Търново се нарежда сред 5-те области с най-висока корупция в страната.
За втора поредна година данните сочат за връзка (умерена положителна корелация – 0,65) между оценката на бизнеса за качеството на административното обслужване в страната и възприятията за корупция на бизнеса. Около 15% от анкетираните фирми признават, че в техния сектор се дават често или много често подкупи на чиновниците, за да се спечели дадена обществена поръчка.
Нагласените търгове с ограничаващи и дискриминационни условия в полза на определени компании са сред най-сериозните проблеми у нас. Близо 12% от фирмите смятат, че за да се получи регистрация или разрешение от местните власти, също „често“ или „много често“ трябва да се плати нерегламентирано.
Възприятия за корупция. Най-високо оценени и най-ниско оценени области през 2013 г.
Цялото изследване ще бъде представено на 14-и ноември.