IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Промяна в закона за хазарта искат от бранша

Пазарът на хазарт не може да се ограничава заради икономически причини, гласи постановление на Съда на Европейския съюз

19:42 | 24.09.13 г.
Промяна в закона за хазарта искат от бранша

Законът за хазарта в България трябва да бъде променен спешно, категорични са от бранша. Мнението на бизнеса е в съзвучие с постановление на Съда на Европейския Съюз, което гласи, че пазарът на хазарт не може да се ограничава заради икономически причини.

Официалната позиция на съда е качена на сайта на Европейската асоциация по хазарт (European Gaming & Betting Asociation). Тя засяга изход от няколко дела, засягащи случаи на хазартния бранш в Италия.  

В становището си съдът допълва, че националните закони, които забраняват трансгранично хазарта, независимо от формата, в която се извършва тази дейност, са в нарушение на правото на ЕС.

В допълнение Съдът на ЕС подчертава, че не могат да се прилагат санкции въз основа на разпоредби, които са в противоречие с правото на ЕС.

Според бетинг операторите, чиято позиция бе разпространена по-рано днес до медиите, именно такава санкция, която противоречи на основните европейски разпоредби, се прилага от юни месец в България, когато сайтове за онлайн залагания, регистрирани на територията ЕС, бяха филтрирани и забранени за достъп с решение на Софийски градски съд.

Причините за това са много, но на първо място сред тях е данъкът, който според настоящия закон е 15% от оборота, а не от печалбата на онлайн операторите.

Друго важно условие на европейските оператори, за да се лицензират на българския пазар, е наличието на условия и предпоставки за отговорна игра на залагащите в интернет пространството, които на всички пазари се регламентират от Закона за хазарта.

В българския текст, обаче, няма нито една дума, свързана с безопасността, регламентираността и отговорното отношение към играта. В резултат от този пропуск в България няма да се регламентират и контролират дейности като разрешаване на спорове между потребители и бетинг оператори, спазване на рестрикциите за реклама.

Във връзка със своето решение Съдът на ЕС припомни, че ако националната лицензираща разпоредба не е съставена по ясен, точен и недвусмислен начин, операторът не може да бъде критикуван относно вземането на решение да не кандидатства за лиценз при липса на правна сигурност.

Междувременно отказът на международните бетинг оператори да се лицензират прави невъзможно плащането на данъци от дейността им в България. Предвид факта, че приблизителният оборот от тази дейност за последната година възлиза на 700 милиона лева, загубите на България от неплатени данъци заради лошо написания закон и невъзможността на бетинг операторите да се лицензират, възлиза на десетки милиони.

Припомняме, че преди повече от седмица Сдружението за електронни комуникации (СЕК), обединение между доставчици на интернет и други телеком услуги, подаде до омбудсмана искане за сезиране на Конституционния съд във връзка със Закона за хазарта. Причината за искането бе противоречие на текстове от Закона за хазарта с Конституцията и уредените от нея права за свобода на словото и свобода за достъп до информация

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още