Ограниченията в изкупуването на метални отпадъци, въведени с измененията в Закона за управление не отпадъците, както и поскъпването на петрола, са основни причини за повишаването на цената на пластмасовите отпадъци. Това коментира за БТА Георги Славчев - прокурист на една от организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки в страната - "Екобулпак" АД.
Към момента най-много се плаща за отпадъците от пластмаса - около 500 лева на тон за най-високото качество, следват металните отпадъци - около 420 лева на тон, хартиените - около 100 лева на тон, и стъклените - около 30-40 лева на тон, посочват от оползотворяващата организация. Тези цени правят пластмасовата смет атрактивна за клошарите, които могат да се видят из кварталите, коментираха от "Екобулпак".
Организацията настоява бъркането в цветните кофи да се третира като кражба и да има санкции, както в други европейски страни.
Според компанията за популяризиране на разделното събиране на битови отпадъци сред населението е нужно да се въведе система от стимули и санкции, която да го мотивира. Такса "смет" е добър стимул, но проблем е анонимността на отпадъка.