IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Общините искат подкрепата на президента за реална децентрализация

В Бюджет 2014 кметовете ще настояват за увеличаване на субсидията за кофинансиране на европроектите

17:20 | 09.09.13 г. 1
<p>
	Президентът на среща с Националното сдружение на общините. <em>Снимка: БТА</em></p>

Президентът на среща с Националното сдружение на общините. Снимка: БТА

Ръководството на Националното сдружение на общините в България поиска от президента Росен Плевнелиев помощ за решаване на проблемите на местната власт. Техните искания са за реална децентрализация и повече пари, стана ясно от думите на председателя на сдружението Тодор Попов, който е кмет на Пазарджик, пише Dnes.bg.

Според него това е важен въпрос и трябва да се схваща като философия на управлението, защото успелите държави в света и Европа са го направили.

"Поставихме на първо място въпроса за прословутата децентрализация, за която само си говорим през последните 15 години, но нищо не се случва и ние искаме президентът да ни подкрепи за това централната власт да направи необходимото този процес да започне и то още с бюджета за следващата година", обясни той.

От сдружението искат още държавата да спре да им прехвърля задължения, за които не им плаща. "Трябва да се престане с тази законодателна практика, от която се изкушава властта през последните 15 години да вменява на общините задължение без ресурсното обезпечение. Явно кметовете са добри момчета и момичета и в министерствата решават да им прехвърлят задължения, които не са им много приятни", коментира Попов.

Той предупреди още, че 1180 села с над половин милион жители са заплашени да останат без право за кандидатстване по европроекти. Причината за това е, че в предишния планов период дефиницията „селски регион” е била записана така, че извън нея са останали селата около големите областни центрове. През следващия планов период сдружението ще поиска и промяна на дефиницията „селски регион”.

Той добави, че след като европейските пари са реален инструмент за общините, трябва да бъдат използвани ефективно и не бива да се допуска да има населени места, които нямат право да кандидатстват за тях.

В бюджета за следващата година кметовете ще искат увеличаване на субсидията за кофинансиране на европроектите, обезпечаване на делегираните от държавата дейности, които сега те дофинансират и задължително увеличаване на капиталовите разходи. За какви средства става въпрос Попов не уточни, но беше категоричен, че не може да е символично обезщетение.

По думите му търпението и доверието на кметовете към централната власт вече започва да се изчерпва заради отлаганите реформи над 10 години и ако няма промяна, те са готови да направят регионална организация, да отидат на избори и в парламента да отстояват исканията си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:09 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
stoiloff
преди 10 години
То и малкия и среден бизнес искат помощ от всички и всеки, но на никой не му пука и лобистите си взимат комисионните и монополите си се разрастват , като огромни тумори, а после само революция ще ги извади като хирург от системата! Мирни и тихи революции, няма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още