Икономическо-търговско сътрудничество между България и Китай може да бъде развивано в различни сектори, а с най-голям потенциал за китайските инвестиции е именно инфраструктурата. Това казва премиерът Пламен Орешарски в интервю за китайската информационна агенция "Синхуа", съобщават от пресслужбата на кабинета.
Министър-председателят ще бъде на работно посещение в Китайската народна република от 8 до 12 септември 2013 г. В рамките на визитата ще участва и в най-мащабната среща на бизнеса, която се провежда в Азия тази година в рамките на Световния икономически форум. На „Годишната среща на новите шампиони“, известна още като „Летният Давос“, българският премиер ще бъде един от шестимата министър-председатели, които ще участват във форума.
За китайската агенция премиерът коментира, че частни китайски компании биха могли да използват България за организиране на производствена дейност с оглед на по-лесно проникване на европейските пазари.
В интервюто си Орешарски е категоричен, че трябва да се мисли и за бъдещ стокообмен на селскостопанска продукция от България към Китай. Споменава и за възможност за създаването на кооперирани производства между двете държави с цел износ в трети страни, най-вече в страни от Европейския съюз.
В един от отговорите си премиерът поставя и темата за привличането на китайски туристи у нас. Той посочва, че ще се търсят начини за повече посетители от Китай: „Когато последния път приех китайския посланик, той ми каза че от Китай всяка година излизат 70 млн. китайски туристи, а в България идват само 3000. Вижте какво огромно поле да увеличим интереса на китайците да прекарват свободното си време и по маршрути в региона, в това число и в България“, посочва той.
„Струва ми се, че истинското сътрудничество тепърва предстои, без да подценявам и формите на сътрудничество до този момент. Китай е държава с втората икономика в света и с по-силен потенциал за растеж в сравнение с останалите водещи икономики. Така че перспективата е отлична в това отношение за сътрудничество с Китай“, допълва Орешарски.
преди 11 години Ха, Ха... само тези не са си топнали надълбоко хоботчето! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Едва ли ще излезе заека от там. Китайците не са по глупави от останалите. Никой няма да инвестира в държава начело на която стои мафиотска върхушка. Държава, без правосъдна и правоохранителна система. Ще има инвестиции, само от страна на фирмичките на ***, регистрирани с крадени пари, по де що има офшорни зони по света. Ще поживеем и ще видим .;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Чудесно би било ако наистина се работи в посока развитие на търговските, политическите, културните връзки между България и Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар