България трябва да проведе международно разследване, за да се установи от кой кораб е дошло замърсяването, което притесни миналата седмица летовниците по Южното Черноморие. Това разясни кап. Живко Петров – директор на "Морска администрация" – Бургас, пред БНР.
Екоинспекторите установиха, че белите гранули, които замърсиха плажовете, са от палмово масло. Експертите отхвърлят възможността то да е дошло от брегови източник. Вероятният източник е плавателен съд. Затова ангажимент по установяване на източника има "Морска администрация".
Според кап. Живко Петров е възможно плавателен съд, който е превозвал такъв товар, да го е изхвърлил част при почистване. Другият вариант е да е станал някакъв инцидент. В Бургас или Варна през последните 10 дни не е обработван кораб с палмово масло.
„Сега остава да се проведе международно разследване, т. е. да се обърнем към нашите колеги от Черноморския регион – Румъния, Молдова и Украйна, откъдето курсовете на корабите за Босфора минават покрай нашите брегове и да проведем разследване имало ли е такъв кораб и кога е минал“, поясни кап. Живко Петров. По думите му такъв процес ще бъде много трудоемък.
Намерените твърди гранули палмово масло не представляват опасност за хората, заяви д-р Люба Павлова от Регионалната здравна инспекция в Бургас.
Основната съставна част на палмовото масло е палметиновата киселина. Тя не се разтваря във вода, в следствие на което не може да окаже токсично въздействие. Това са продукти, които се разтварят в алкохол при температура над 63 градуса, поясни тя.
Хората, които са влизали в морето по време на замърсяването, нямат основание за притеснение, гарантира експертът.