Заводът за производство на малц на „Пивоимпекс“ е обявен за продан от частен съдебен изпълнител. Исканата цена е малко над 8 млн. лева.
Промишленият имот се продава по искане на кредитор - „Интернешънъл Асетс Банк“, става ясно още от съобщението в регистъра на частните съдебни изпълнители.
Строителството на завод за производство на малц и други суровини за пивоварната индустрия започва още през 80-те години. Тогава правителството решава един завод да захрани цялата пивоварна промишленост. Разрешителното за строеж е издадено през 1986 година. Инвестирани са милиони, но промените спират реализацията на проекта до груб строеж.
През 2000 година е приватизирано създаденото през 1964 година дружество „Българско пиво“, което е собственик на недостроения завод за малц край Ямбол. Осем години по-късно новият собственик - „Пивоимпекс“ взима решение да довърши строителството.
Идеята е годишно да бъдат произвеждани по 60 хил. тона малц и преработка на 75 хил. тона ечемик, като зърната предварително се обработват в прилежащата към завода база.
Години по-късно обаче заводът и прилежащите имоти – складове, касети за сушене, силозни блокове и т.н, разположени на площ от почти 55 декара, са обявени за продан. Новият собственик ще бъде обявен на 27 септември в Ямболския окръжен съд.
Повечето пивоварни компании у нас постепенно се отказаха от варианта сами да произвеждат малц за своите марки бира. През 2005 година „Загорка“ се отказа от завода си в Чирпан, а през 2011 година „Каменица“ продаде завода си в Плевен на френско-белгийския гигант Malteries Soufflet. Френският инвеститор взе с дългосрочен договор под наем и другата подобна мощност на „Каменица“ в Хасково. Според финансовите отчети на компанията за миналата година и двете фабрики работят с пълния си капацитет.
По данни на Съюза на пивоварите само „Болярка“ има собствена фабрика за производство на малц.
Малцът е основната суровина за производство на бира и се получава от пивоварен ечемик или пшеница. За да се превърнат в малц, зърната трябва да покълнат и в точно определен момент процесът да бъде прекратен. След това той се суши и се отстраняват покълналите корени. В България се произвежда единствено ечемичен малц.