„Интегрирана информационна система в целия здравен сектор и превенция на заболяванията са първите две стъпки, ако искаме нещо да се промени“, заяви Пламен Таушанов, председател на Асоциацията за закрила на пациентите в ефира на Bulgaria On Air. Според него, ако управляващите не започнат с това, няма да има никакъв смисъл от поредната здравна стратегия, която не се различава по нищо от предишните.
„Отново липсва конкретика. Като приоритет е заложено намаляване на детската смъртност, но изобщо не е уточнено как ще бъде постигнато това. За пореден път управляващите доказват теорията, че колективната отговорност е обща безотговорност. Липсва елементарна интеграция между здравното и образователното министерство. От години нищо не се променя на ниво лечение и превенция. Всички стратегии се обсъждат на база усвоени пари“, обясни Таушанов.
По думите му доброволните здравни фондове са изчерпали възможностите си, тъй като са се превърнали в застрахователни дружества. От тях няма как да дойде решение на проблемите в системата, уточни експертът.
„Дори не се знае системата от колко пари има нужда. Процедурите не са остойностени, касата продължава да бъде източвана чрез клиничните пътеки. Тук говорим за минимум 200-300 мнл. лева годишно. Никой не поставя въпроса защо отново не достигат направления. Или защо когато един пациент трябва да бъде хоспитализиран, болницата го кара да си прави изследвания при личния лекар, а след това здравното заведение получава пари от касата“, посочи Пламен Таушанов.