Министерството на земеделието и храните разработва схема, по която ще се възстановяват на производителите на плодове разходите за превенция на болести по растенията. Това каза заместник-министърът на земеделието Явор Гечев на учредителното заседание на Консултативния съвет по трайни насаждения, информират от агроминистерството.
„Ако схемата бъде приложена с достатъчен обхват, очакваме болестите по овошките да намалеят с 30-40%. Търсим максимална ефективност. При по-мащабна кампания ще имаме доста по-занижена популация на вредителите”, поясни Гечев.
Целта, която се поставя пред консултативния съвет, е да се решават специфичните проблеми на сектора, а най-силният инструмент за постигането й е Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Ресорният заместник-министър разясни, че в новата програма ще има диференциране на мерките и бюджетите. Например, предвижда се да има 20% гарантирани бюджети за биопроизводство, което е европейски приоритет. В случай, че тези пари не бъдат усвоени изцяло, те ще се прехвърлят към конвенционалното земеделие, допълни Гечев.
Той съобщи, че агроминистерството ще се опита през тази година да намали риска от загуба на средства по ПРСР чрез изготвяне на пет или шест национални проекта за магистрални съоръжения за напояване.
„Те ще са в различни части на България, за да може в следващия програмен период да продължим с останалите елементи на поливната инфраструктура. Държавата е длъжна да положи усилия, така че да осигури поливна вода без надценка и с минимални разходи за експлоатация”, каза зам.-министър Гечев.