Застрашено ли е биоразнообразието в националните паркове от нарасналия интерес на животновъдите към пасищата в Пирин и Централен Балкан? Специална акроекологична мярка към Програмата за развитие на селските райнои (ПРСР) насърчава отглеждането на животни в рамките на двата национални парка – тя е наречена „Пасторализъм“ и за нея отговаря Държавен фонд „Земеделие“.
Мярката има за цел устойчиво управление на пасищата, които биха се покрили с храсти, ако изобщо останат без паша. Затова на животновъдите се плащат 152 евро/ха, а при използването на най-малко две каракачански кучета – 165 евро/ха, защото с традиционните практики за сезонна паша се поемат агроекологични ангажименти.
По данни на фонда в националните паркове „Пирин” и „Централен балкан” през 2012 г. на паша са били общо 25 321 животни, в резултат именно на тази мярка. Повечето са овце - 18 618, плюс 5 480 говеда и 1 223 коне.
Общо 223 фермери са одобрени по мярката през 2012 г., по данни на фонда. Интересът към подпомагането расте – през тази година подадените заявления са 256, като от тях 41 са на фермери, които кандидатстват за първи път по агроекологичната мярка.
Природозащитници обаче предупреждават, че в някои части на планините големите стада вече причиняват ерозия. Това вече се е случило в Стара планина в местностите Беклемето и Равнец (над Карлово), заяви Владимир Милушев от фондация „Биоразнообразие“.
преди 11 години Защото сега става въпрос за едни пари, които трябва да се дадат или на еколозите или животновъдите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе по бай Тошово време имаше в пъти повече *** по планините и на парковете не им пречеше. Защо сега им пречи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Поредната откачена глупост на загрижени псевдоеколози. Дайте да убием животните, че да не пипат парковете! отговор Сигнализирай за неуместен коментар