"Има тенденция за подобряване качеството на зърнопроизводството, както и в защитата на здравето на потребителите в страната и в света", коментира Калин Методиев, директор на „Агро Тера Север“ в ефира на Bulgaria On Air.
По думите му българските зърнопроизводители са започнали да инвестират повече средства в по-скъпи семена, торове и препарати. „Новите технологии в страната се използват максимално добре и постоянно се въвеждат нови практики. Опитваме се да въвеждаме нововъведения при напояването, както и в начина, по който се обработва земята“, каза Методиев.
Той разказа и за част от препятствията пред някои от производителите. „Зърнопроизводителите, които имат собственост върху земята, са по-спокойни при обработката и инвестирането в нови технологии, а при арендуваните земи се поема по-висок риск заради несигурната възвращаемост на инвестициите“, коментира Методиев.
„За тази година се очаква реколтата да бъде с около 15%-20% по-висока от миналогодишната, защото условията са много благодатни. Въпреки че реколтата все още не е прибрана, се предвиждат между 4,5 и 4,8 млн. тона пшеница, около1,5 млн. тона слънчоглед и 2 млн. тона царевица“, посочи той.
Цените в световен мащаб се определят от най-големите производители на зърно – САЩ, Русия, Канада, а България е пасивен участник в ценообразуването, обясни още специалистът.
„Все още има слаб интерес към българската реколта. Цените на варненското пристанище, които обикновено са най-високи, достигат 300 лева за тон на пшеницата с фуражно качество. Относно царевицата все още нямаме нова реколта, но индикативните цени показват 240 лева за тон“, посочи от своя страна Калин Йорданов от „Карол“. По думите му царевицата и пшеницата за взаимозаменяеми до известна степен, а по неписано правило цената на слънчогледа обикновено е два пъти по-висока от тази на пшеницата.