„Капиталовложенията в земеделска земя са оптимална инвестиция. Това е актив, който не се увеличава, докато населението на Земята нараства с всяка изминала година. Поради тази причина цените на обработваемите площи следват тенденция на увеличение в световен мащаб“, каза в предаването Boom&Bust на телевизия Bulgaria On Air финансовият експерт Стефан Асенов.
Въпреки това, според Христо Цветанов, председател на Асоциацията на земеделските производители, в следващите 3 години не може да се очаква драстично покачване на цените в България. „За да бъде успешна една инвестиция, е необходима добра доходност, а в момента това е трудно постижимо, предвид проблемната година за зърнения сектор“, обясни той.
Стефан Асенов припомни, че България е единствената държава, в която бяха възстановени земеделските земи в реални граници. „Става дума за минимум 10 млн. парцела, които имат много собственици. Това беше основен удар върху земеделието в страната. В момента едва около 10% от поземления фонд е сменил собствеността си“, посочи експертът. Той допълни, че за миналата година около две трети от сделките с недвижимо имущество са били с обработваеми земи. „Тук нямаше балон, както при имотите. Въпреки това окрупняването е на много ниско ниво, а при правилна политика за земеделието, комасацията е единствената правилна логика“, поясни Асенов.
Според Христо Цветанов проблемът със земеползването е най-голям. По думите му единствено Законът за собствеността и ползването на земеделска земя регулира възможността за комасация. „Нужен е отделен закон. Има проект от преди 4 години, но нищо не се случва с него“, каза още председателят на Асоциацията на земеделските производители.
„Дори в Русия няма върната земя в реални граници. Недопустимо е собствеността върху земеделската земя да се определя без действащ закон. Необходима е процедура, при която частната инициатива да може да предлага в дадено землище да се извършва комасация“, каза от своя страна Стефан Асенов.
преди 11 години И каква ми е ползата на мен, като собственик на десет декара например, да участвам в комасация? Който иска да окрупнява да ми предложи десет декара равностойни на моите, да ми плати и компенсация, която да си заслужава и да окрупнява като иска.В последно време нещо взеха да се изнервят едрите собственици, едва ли не насила искат да комасират. Не става така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар