IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Концесионери на плажове искат промени в закона за устройството на крайбрежието

Няколко промени в условията по договорите на концесионерите, направени през последните години, водят до намаляване на приходите и увеличаване на разходите

10:04 | 27.07.13 г.
<p>
	Снимка: Архив Ройтерс</p>

Снимка: Архив Ройтерс

През последните години държавата промени няколко пъти условията в договорите на всички концесионери и наематели на плажове по родното море. Изпълнението им е с утежняващи задължения, които водят до намаляване на приходите и увеличаване на разходите на концесионери и стопани на плажни ивици, заяви управителят на южния плаж в курорта "Слънчев бряг" Кирил Спасов, цитиран от БТА.

Той посочи, че първата промяна е била свързана с увеличаване на свободната зона на ивиците от 20% на 50%. Така концесионерите губели приходи от плажни дейности и услуги. Концесионерите били ощетени и от приетото и наложено впоследствие ДДС върху концесионните плащания.

Като друг ущърб Спасов, посочи задължението на всички концесионери и наематели да осигуряват водно спасяване и медицинско обслужване от 1 юни до 30 септември. "Държавата отново не се съобрази, че в началото на юни и през септември има посещаемост в курортите, но не и на плажните ивици. След 1 септември посетителите си отиват и на плажа в курорта "Слънчев бряг" има около 50-100 човека на ден. През тези месеци става така, че спасителите са повече от плажуващите. Освен това измененията от края на миналата година посочват, че спасителен пост трябва да има на всеки 100 метра. Това означава, че дори и да няма посетители през есента, ние трябва да осигуряваме пълния брой спасители", заяви Спасов.

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Иво Стефанов каза, че Законът за устройство на черноморското крайбрежие и новата водно-спасителна наредба трябва спешно да се променят. По думите му над 70 плажа са обявени за неохраняеми, защото при тези условия в закона и наредбата няма кой да ги вземе. Стефанов каза, че с всяка изминала година покупателната способност на посетителите на плажа намалява - това ще рече наемането на плажни чадъри, шезлонги и др. екстри, поясни той.

Става така, че приходите от търговски обекти на ивицата са единственият гарантиран източник, от който концесионерите да покриват солидните разходи за поддръжка на ивиците и да плащат нарастващите всяка година концесионни такси, каза концесионерът на северния плаж в Слънчев бряг Сава Чоролеев. Според последните промени на Закона за устройство на черноморското крайбрежие обаче се промениха процентите на площта на преместваемите обекти на плажа. Процентите се намалиха, концесионерите отново станаха уязвими, а това още веднъж ще доведе до спадане на приходите им.

Чоролеев посочи, че е крайно време да бъде променена Наредбата за водно-спасителната дейност, която е тотално остаряла. Случва се при проверка да изискват инвентар, който от години не се произвежда, обясни той.

Чоролеев подчерта, че концесионери и наематели на плажове настояват още за премахване на двойните такси, които плащат на държавата и общините, да се категоризират ивиците, както и да бъдат преразгледани последните промени в чл. 26 и 28 от Закона за устройство на черноморското крайбрежие.

Стефанов заяви, че от асоциацията вече са изпратили до депутати систематизирани предложения за бъдещи промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които да облекчат положението им. Държавата да си изясни дали с плажовете се гонят икономически интереси, или социални, се иска в тях.

От асоциацията негодуват още и срещу отмяната на Наредбата за категоризация на плажовете. Стефанов заяви, че в момента се изготвят новите карти по Закона за устройство на черноморското крайбрежие. На много места се заснемат неща, които не отговарят на истината, добави Стефанов.

Според концесионери дюните, които граничат с плажовете, се заснемат с по-големи площи, отколкото са в действителност. По този начин се намалява площта за ползване от наемателите, а с това на свой ред и позволените застроени пространства.

Концесионерът на Созополския плаж се оплака от ученическите лагери и обясни, че фирмите за ученически туризъм са задължени да известяват концесионерите предварително за това по кое време децата ще бъдат на територията им. По думите му в момента на стопанисвания от него плаж има близо 800 деца, а фирмите за ученически туризъм не осигурявали спасители към лагера, както е по закон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още