Не по-малко от 40 работни дни ще продължава общественото обсъждане на законодателни промени, които засягат малкия и среден бизнес. Това предвижда концепцията за т. нар. МСП-тест – оценката на въздействието, което промените в законодателството имат върху бизнеса.
Концепцията, заедно с технологията на самия МСП-тест, е публикувана на сайта за обществени консултации, като срокът, в който заинтересованите лица могат да изпращат становища, е удължен до 5 септември.
С провеждането на теста ще става ясно какъв е броят на предприятията и заетите лица в конкретните икономически дейности, които биха били засегнати от въвеждането на нови регулации или промени в съществуващите, както и ще се предлагат мерки за намаляване на неблагоприятните въздействия.
Предвижда се оценката на въздействието да се прави по два модела – фокусирана дискусия, в която участие да вземат организации на бизнеса от съответните икономически сектори, и публично обсъждане, което позволява изразяването на становища без предварителна организация, включително и от граждани. Администрацията ще преценява според конкретните случаи какъв тип обсъждане да се прави.
След приключването на обсъждането се предвижда да бъдат публикувани и обществено достъпни готовите проекти на нормативни актове заедно с оценките на въздействието, всички съгласувателни таблици и постъпили становища.
Предвижда се независим консултативен орган да провежда контрола върху качеството на МСП-тестовете. Той ще може да изисква преразглеждане на оценката, ако е неправилно определен обхватът на засегнатите предприятия или има нарушения в някои от разписаните процедури.
МСП-тестовете трябва да бъдат регламентирани с промени в законите за нормативните актове и за малките и средни предприятия, както и в Устройствения правилник на Министерския съвет.
Министерството на икономиката предложи още в началото на юни да се правят такива оценки с мотива, че те са задължително изискване, заложено в еврозаконодателството, но силно подценено у нас. Бизнесът, а и икономисти, от доста време настояват за провеждането на адекватни проучвания, но досега искането не намери отзвук в администрацията.