Всеки ден от почти три седмици десетки хиляди протестиращи излизат по улиците на София, Варна, Бургас и други големи български градове. Те настояват за повече прозрачност, по-малко корупция, ефективна борба с организираната престъпност и край на управлението на местните олигарси, пише в новия си брой Economist, цитирано от БТА.
Протестите се различават от предишни граждански вълнения след падането на комунизма, които бяха най-вече израз на недоволството на бедни хора от сметките за битови услуги или минималната работна заплата. Сегашните демонстрации привличат млади, образовани граждани от средната класа, които използват Facebook и Twitter и идват на протестите с детски колички и велосипеди.
Група от около 60 интелектуалци, юристи, правозащитници и журналисти се присъединиха, като публикуваха в интернет "Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава".
Тихомир Безлов от Центъра за изследване надемокрацията казва, че атмосферата му напомня за "нежната революция" в Чехословакия преди повече от 20 години.Демонстрациите започнаха в отговор на избирането на медийния магнат Делян Пеевски за ръководител на агенцията за национална сигурност. 32-годишният Пеевски е човек, чиито възгледи се менят в зависимост от това каква изгода има в момента - неговите медии имат навика да си променят тона според това кой е на власт, посочва списанието.
След като фокусът на протестите се разшири от въпроса за избирането на Пеевски към призиви за демокрация и върховенство на закона, министър-председателят Пламен Орешарски направи обратен завой. Той призна, че назначаването на Пеевски е било грешка. Впоследствие парламентът оттегли назначението. В по-нататъшен опит да успокои обществеността Орешарски въведе някои увеличения в държавните разходи и предприе мерки за намаляване на сметките за битови услуги. Това не задоволява протестиращите и те призовават за оставката на цялото правителство и за промени в изборния кодекс, които биха позволили на по-малки партии да влязат в парламента.
На изборите на 12 май само четири партии успяха да преминат 4-процентовата бариера. Протестиращите се ползват с широка подкрепа – според социологическата агенция "Алфа рисърч" над 80 процента от българите казват, че ги поддържат.
Политологът Румяна Коларова прогнозира, че протестите ще доведат до предсрочни избори - ако не през есента, то напролет, когато трябва да има избори за Европейски парламент. Въпросът е дали протестиращите ще чакат дотогава. "Протестите може да прераснат в насилие", предупреждава журналистът Явор Сидеров.
Засега полицията действа сдържано, но някои се опасяват, че тя може да бъде провокирана, изтъква още списанието. Проблемът е, че на повечето българи изглежда им е втръснало от цялата политическа класа, включително дискредитираната партия ГЕРБ на бившия министър-председател Бойко Борисов, който подаде оставка след избухването на протести срещу бедността в началото на годината, и сегашното правителство, предвождано от социалистите.
Нови избори обаче няма да решат въпроса. Най-добрата надежда за България е технократско правителство, което да реформира съдебната система, да промени изборния кодекс, да се бори с организираната престъпност и корупцията и да сложи край на непрозрачните управленски действия, така че в политиката да бъдат привлечени млади, неопетнени и талантливи хора, коментира списанието.
Орешарски изглежда върви в обратната посока. Той бе принуден да уволни, часове след назначаването му, новия заместник-министър на вътрешните работи, за когото се твърди, че е имал връзки с организираната престъпност, и да оттегли номинирането на Калин Тихолов за член на управленския екип заради замесването на Тихолов в скандал в областта на строителството. Неотдавнашно допитване показва, че две трети от протестиращите възнамеряват да продължат ежедневните демонстрации, докато не падне правителството, отбелязва още британското издание.
преди 11 години Протестите ще продължат до тогава , докато мафията и мутрите плащат на 90 % от участниците, както и докато кукловодите от президентската администрация имат негласната подкрепа на определени външни сили готвещи се за поредната военна авантюра! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Добре де, няма ли кой да им каже на чуждите журналисти, че повечето протестиращи всъщност са там на разходка, да изпият по бира, да се запознаят с някоя симпатична дама и нямат никаква, ама никаква идея конкретно какви искания имат (оставка на правителството не е искане, искане е да имаш идея какво да се прави след това) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар