Да отпаднат лихвите върху прогнозните сметки за парно в София. Това реши Столичният общински съвет днес по време на редовното си засадение, на което бяха приети единодушно новите общи условия за продажба на топлинна енергия на „Топлофикация – София”.
В новите общи условия се предвижда и въвеждането на две тарифи за цената на парното, както и намаления на сметките за клиентите, които изразходват по-малко топлоенергия.
Например потребителите, които ползват топлинна енергия до 250 киловатчаса, ще да ползват 20% намаление на услугата. Предвижда се и отстъпка за клиентите, които ползват енергия до 1500 киловат часа.
Според членовете на Стиличния общински съвет целта и основната задача на новите условия е облекчаване на потребителите на дружеството и намаляване на сметките на жителите на София. Част от приетите мерки целят и поощряване на лоялните клиенти на "Топлофикация-София".
За повечето от предложените мерки обаче е необходима промяна в общите условия на дружеството, която трябва да да бъде одобрена от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Ще бъде създадена работна група на управленско ниво, която да анализира състоянието на „Топлофикация – София“ и да очертае конкретни мерки за стабилизирането му. За това се договориха кметът на София и министърът на икономиката Драгомир Стойнев.
„Проблемите на „Топлофикация“ са комплексни и решенията зависят от управлението на самото дружество и от Общината, но и от регулатора, законодателя и Министерството на икономиката, когато става въпрос за нормативни промени. Те не трябва да бъдат правени на парче затова смятам, че за стабилизирането на компанията трябва всеки да свърши работата си в синхрон с останалите“ – обяви министър Стойнев.
Втора работна група с финансисти от заинтересованите институции пък ще подпомогне управлението на дружеството в работата по подобряване на финансовото му състояние.
Двете групи ще работят паралелно, като целта е мерките, които те ще набележат да станат факт още преди началото на следващия отоплителен сезон.
По думите на Фандъкова възможности за оптимизиране на работата на „Топлофикация“ и на нормативната уредба съществуват и именно това ще е задача пред двете специализирани работни групи.
В момента „Топлофикация-София“, която е общинско дружество, е в тежко икономическо състояние. Задълженията й към държавната компания БЕХ и „Булгаргаз“ са над 280 милиона лева.