Индустриалните потребители се обявиха против някои от промените в Закона за енергетиката и в отворено писмо до президента Росен Плевнелиев поискаха той да наложи вето.
Браншът се оплаква основно от промените по отношение на такса пренос и смята, че премахването на добавките за зелена и кафява енергия ще отпушат износа, но на евтината енергия на АЕЦ „Козлодуй“. Вътрешните потребители и по-точно промишлените потребители пък ще трябва да плащат скъпата енергия от възобновяеми източници.
В позицията си представителите на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, Българската асоциация на металургичната индустрия и Българската минно-геоложка камара, посочват, че при изготвянето на промените в Закона за енергетиката не е бил правен анализ за това как промените ще се отразят на бизнеса, както и не са съобразени препоръките от международния одит на енергетиката ни.
Индустриалните потребители заявяват категорично, че предлаганите решения застрашават сигурността и конкурентоспособността за развитие на българската индустрия, енергетика, икономика и общество.
Трите организации отбелязват, че промените в закона, които минаха на първо четене в Народното събрание, са били направени „в условията на неструктурирани комисии в парламента, неясен политически кабинет на министъра на икономиката и енергетиката, без публично обявен негов експертен екип, с прясно назначени членове на ДКЕВР, с прибързани и спорни назначения в ръководството на БЕХ, без заявена и обсъдена с браншовите съюзи ясна икономическа, индустриална и енергийна политика“.
В официалното изявление се визират основно мерките за бързо „отпушване“ на износа на енергия. Според организациите изваждането на т.нар. „цветни“ добавки от таксата за пренос ще натовари индустрията и „подсказва за всичко друго, но не и за очаквания адекватен парламентарен и правителствен подход към индустриалната и енергийна сигурност и стабилност, предвидимост и растеж“.
Според тях по този начин до фалит ще бъдат докарани и малкото останали големи индустриални предприятия, ще допринесе за свиването на приходите в бюджета, както и за нова вълна безработни.
Отвореното писмо е адресирано още и до премиера Пламен Орешарски, председателя на парламента Михаил Миков, както и до енергийния министър, председателят на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай, вътрешния министър Йовчев и главния прокурор Сотир Цацаров.
преди 11 години а сега де:) Боко с преизпълнението на плановете кво наследство остави:) що никой не споменава това?:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар