IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Орешарски предлага Изборният борд да помага за нови правилата при вот

Направени са предложения за промяна на изборния модел, законодателството и промяна на изборната администрация и ЦИК

13:15 | 25.06.13 г. 6
Орешарски предлага Изборният борд да помага за нови правилата при вот

Изборният борд продължава да функционира в този му формат, но към него се добавят и нови „писти“ - нови изборни правила и нов кодекс, както и подготовка на избори. Това стана ясно на обявеното като последно заседание на борда. Премиерът Пламен Орешарски предлага Изборният борд да се запази и да помага при изготвянето на новия Изборен кодекс.

Днес бордът се събра, за да обсъди бъдещето си и да направи равносметка – какво се постигна, какво не успял да направи и дали да се запази в същия формат или с изменения.

“Аз бих ви предложил възможността да запазим тази институционална рамка, която има вече установена традиция и добра практика“, посочи Орешарски. Той допълни, че самата рамка не е разписана по надлежния бюрократичен ред, но трябва да се запази добре функциониращата организация, защото е много по-лесно да се разруши една добра практика, отколкото да се създаде.

„Доста е рисково да правим нови организационни форми. Да запазим съществуващата организация, която ще ни бъде много полезна при изработването на новия Изборен кодекс“, призова премиерът. Той уточни, че едва ли бордът ще се събира всяка седмица и дори не всеки месец. Препоръките, които сте извели от изминалите заседания, са впечатляващи, каза още Орешарски.

Председателят на борда Емилия Друмева призова бъдещата работа на борда да продължи да е свързана с институциите, защото само така могат да се правят действителни промени.

На днешното заседание се направиха предложения за промяна на изборния модел, законодателството и промяна на изборната администрация и ЦИК. Основните предложения предлагат в ЦИК да влизат само професионалисти, както и да се направят промени в избирателните райони. Друмева се нае за събере всички предложение в няколко страници и да ги “изглади“. Въпросните предложения, след като бъдат оформени, ще бъдат изпратени в МС.

Широк консенсус се постигна около темата за равноправния достъп до медии на всички участници във вота.

Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда реши да акцентира върху политическата култура и зависимости, както и очакванията на хората и уличните протести. Проблемът стои в самата политическа култура. Не бива да заблуждаваме, че ние ще намерим златния ключ към преобразяване на политическия ни елит през изборните правила, заяви тя, като допълни, че много хора смятат, че политическият живот у нас ще се нормализира чрез промяна на изборните правила. Не е така. Политическата система е дълбоко корумпирана, силно прогнила и дълбоко зависима от мафиотски структури, заяви тя и обясни, че тези структури няма да се оттеглят, ако се смени изборната система. Според нея трябва да се направят промени в Закона за политическите партии, правилникът на парламента не е решил належащи проблеми. Правилникът на НС не можа да гарантира тази степен на отчетност, която очакваха хората, заяви Цонева.

Засегна се и темата за медиите, които също били дълбоко зависими и нямало равнопоставеност на достъпа.

Председателят на борда Емилия Друмева се съгласи с тази теза и допълни, че трябва да се внесе прозрачност и да се направят промени в Закона за политическите партии, както и в медийното законодателство.
Проф. Михаил Константинов пък предпочете да обърне внимание на избирателните системи. Той предложи да се обсъди германската изборна система, която предвижда половината депутати да се избират на мажоритарен принцип. По думите на Константинов трябва да се помисли и да се гласува със задължителна преференция.

Има един основен въпрос – нов Изборен кодекс ли правим или поправяме стария, попита той. По думите на професора няма нужда от изготвяне на изцяло нови изборни правила.

Павлина Попова пък постави въпроса за работата с ЦИК. Припомняме, че комисията бойкотира заседанията на борда при подготвянето на изборите през май. Появиха се и съмнения около изборната администрация. С тази администрация ние не можем да правим следващи избори, заявиха участници в заседанието. Те предложиха нов начин на формиране на ЦИК, с доказани експерти и без партийни квоти.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:31 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Enciklopedyata
преди 11 години
Лек за това е именно ликвидацията на партиите.При сегашната система депутатите си слушат вожда на партията.Преди 1989 беше един.Сега депутата който не слуша вожда не се вписва на партиината листа за следващите избори.Именно ликвидацията на партиите ще реши този и проблема с дотациите.Нямя пяртти нямя дотации за партиите.За повече инфо ела на П.Лагер София между Парламента и Университета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Enciklopedyata
преди 11 години
Виж сега аз съм докторант в Централна Европа на орловМост по време на протестите се запознах с Ядрен Физик и Химици.Има доста голямпотенциял различни хора сме на протеста така че като не знаеш ела и провери и глупости не пиши.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
jelenski
преди 11 години
Много е важно да се направи това, за да се изключи възможността ГЕРБ отново да сервират 400 000 допълнителни бюлетини и да си подправят гласуването както им харесва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
markov
преди 11 години
Админе , тоя дето е писал отдолу определено не е добре. Нямате ли начин да го баннете , че да не спами из сайта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още