IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Economist: Нови предсрочни избори в България?

Протестите бяха предизвикани от поредица от съмнителни назначения в новото правителство, припомня списанието

08:19 | 25.06.13 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Всеки ден през последните десет дни (до вчера, б. ред.) точно в 18,30 ч. от площад „Независимост“ в София започва протестен поход, който минава покрай сградата на парламента, Орлов мост и НДК. Така е вече 10 дни. Около 10 000 души участват всяка вечер в това шествие. Те пледират за повече прозрачност, по-малко корупция и край на управлението на местните олигарси, пише в свой анализ за политическата ситуация в България Economist.

След само три седмици на власт новото българско правителство е изправено пред същата съдба като старото. Големите демонстрации са организирани всеки ден не само в София, но и в други големи градове само четири месеца след демонстрациите, принудили предишното консервативно правителство да подаде оставка, припомня "Икономист". Изданието цитира новия премиер Пламен Орешарски, който казва, че това е най-тежкото начало за българско правителство в последно време. 

Протестите бяха предизвикани от поредица от съмнителни назначения в новото правителство, сред които най-спорно е било това на Делян Пеевски, пише изданието и описва кой е Пеевски и защо личността му поражда такава полемика. „Политическото CV на Пеевски е меко казано съмнително, пише списанието, припомняйки, че през 2007 г. той бе  уволнен от поста на заместник-министър и преследван по обвинения за изнудване и корупция, а впоследствие оневинен.

„Доверието ми в този кабинет е изчерпано“, цитира изданието и изказването на президента Росен Плевнелиев, който визираше назначението на Пеевски. "С разрастването на протестите Орешарски призна, че назначението е било грешка и парламента отмени решението за назначението му", посочва още списанието. Този обрат не успокои протестиращите и сега те искат оставката на цялото правителство, промяна на изборния закон, който да позволи на по-малки партии да влязат в парламента.

Протестите са до голяма степен мирни, както тези от началото на годината. Все повече и повече представители от средната класа се присъединяват към протестите, в това число известни актьори, писатели и музиканти, както и семейства с бебета и малки деца, допълва списанието. Танцови движения, вдъхновени от протестите, и креативни лозунги замениха камъните и тухлите, с които протестиращите замеряха парламента през февруари, отбелязва списанието.

"Ние чувстваме, че никой не управлява кораба /на държавата/, който всъщност е потъвал от десетилетия", цитира Economist маркетинг специалиста Михаил Въжаров.

Според Жюстин Томс, мениджър в София, протестите са "срещу хора, които би трябвало да са в затвора, а вместо това са назначавани на висши държавни постове". Повечето българи са съгласни с тези мнения и 80 процента подкрепят протестиращите, показва и допитване на Алфа рисърч, цитирано от списанието. Изданието назовава и Хартата, приета от 60 известни граждани - адвокати, журналисти и правозащитници, за разграждане на плутократичния модел на българската държава.

Широката подкрепа от страна на българското общество, на образования елит в частност, превръща тази ситуация в изключително тежка за правителството, твърди Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията в София.

Много анализатори смятат, че кабинетът няма да изкара целия си мандат.

В действителност шансовете бяха против Орешарски още от началото. Социалистическата партия можа да състави правителство, само защото бившата управляваща партия ГЕРБ, спечелила на 12 май предсрочните избори, не успя да си осигури парламентарно мнозинство. Със само половината от гласовете в парламента социалистите и техните партньори от ДПС трябваше да разчитат на непредсказуемата, ултранационалистическа партия Атака.

След 10 дни на протести и с нови протести, планирани за идните седмици, рискът от нови предсрочни избори нараства. Демонстрантите ще продължат да се събират на площад „Независимост“ всяка вечер. "Ние искаме действителна, функционираща демократична държава, едно правителство, което обслужва хората, обективна съдебната система," казва Въжаров. "Всичко това са големите ни очаквания, които не случиха в последния четвърт век. А ние ги искам сега", казва още той.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:10 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
prague
преди 11 години
Не бъркайте списанието с блока, където пише Г.К. от София. Мисля, че той е нещатен сътрудник.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 5
needtoknowmore
преди 11 години
Абе знаеш ли хора с по-голямо IQ от 96 му разбират писанията - ти що така не разбираш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 5
georgi.benevolenet
преди 11 години
Вече пета година лихвите в България са високи заради картел. Ако приблизително креди се дават на 10%, а депозити се взимат за 3% тогава 7% марж*40 млрд=3млрд и за 5 години са 15 млрд лв, които се губят и лошите кредити са още над 10 млрд. Колко пъти трябва да се обяснява, че Григор Стоевски, Кристина Карагьозова и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки като мафия. Те умишлено подготвиха кризата. В пряк разговор ми отговарят, че "в България е така", "това се големи банки, които те не могат да контролират" или Чобанов "какво искаш - космически кораб ли да построим в България". С каъв ъкъл Петър Чобанов стана финансов министър? Нали с Орешарски пряко загубиха 2/3 (20 млрд според Евостат) от фондовата борса - като фин. мин. и шеф на фондовата борса тогава. Ясно, че само искат да го накиснат отново с злоупотреби за милярди, а хората ще стават бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 7
IQ96
преди 11 години
Хаган ако мислиш както пишеш направо не е за вярване че някой ти разбира мислите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 7
hagan
преди 11 години
Не всичко започна със безумната манипулация на изборите начело със Бареков ТВ 7 Пеевски Цветан Василев и със помощта на БСП ДПС ДСБ и главния прокурор в хората остана горчивия вкус че са измамени от сега управляващата върхушка и когато главния манипулатор на изборите се опитаха да го назначат на голям пост всичко избухна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още