IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: За природните неволи и личната отговорност

Анализът на Николай Вълканов от Института за пазарна икономика повдига въпроса за застраховката на земеделските площи

09:00 | 22.06.13 г. 1
Автор - снимка
Създател
ИПИ: За природните неволи и личната отговорност

Едно изтъркано клише обрисува земеделието като „фабрика на полето”. Няма година, в която поне някаква част от реколтата да не пострада от градушки, измръзвания, суша, наводнения или нещо друго, пише в свой анализ експертът Николай Вълканов от Института за пазарна икономика. 

Част от метеорологичните явления не подлежат на контрол, но за всички тях има начини, ако не пораженията от тях да се смекчат, то поне финансовите загубите да бъдат ограничени. От тази гледна точка земеделието има своите особености, но кой ли бизнес няма?

В него също има планиране, инвестиране, застраховане, трупане на резерви. Просто „цикълът” е по-кратък и често не зависи от общия икономически такъв.

Именно природните фактори обикновено стават повод за лобизъм пред правителството загубите на фермерите да се „социализират” (т.е. поемат от данъкоплатците чрез държавния бюджет). Всяка година държавната хазна отделя средства за компенсиране на загубите, понесени от земеделските производители за напълно пропаднали площи. За периода 2007-2011 г. става въпрос за 33,4 млн. лв.

От време на време се пръкват и спорадични кампании за подпомагане като тази от 2010 г. за временната държавна помощ за земеделските производители с цел съхраняване на стопанствата и запазване на производството в икономическата криза (за която през 2010 г. са отделени 23 млн. лв.).

На фона на милиардите субсидии тези суми изглеждат незначителни. И въпреки това, нещо в логиката им е дълбоко сбъркано и създава сериозен морален риск като стимулира дългосрочна нагласа, че печалбата е неприкосновена (земеделците се ползват от значителни данъчни облекчения като преотстъпване на корпоративен данък и признати разходи), а за покриване на загубите винаги може да се разчита на държавата.

Въпросът опира до нещо толкова елементарно като застраховането. Всяко от гореописаните събития е предмет на застраховка с изключение на сушата. С нея пък човек би могъл да се справи инвестирайки в системи за напояване.

По различни оценки на бизнеса едва около 20% от земеделските култури се застраховат. И въпреки, че държавата се опитва да създава стимули (намалява помощите за пропаднали площи наполовина, ако не е сключена застраховка, съфинансира застрахователната премия), огромната част от посевите в страната продължават да са на произвола на съдбата.

През тази година пропадналите площи са 18,8 хил. ха, основно с рапица. Рапицата, която е капризна култура и страда от измръзване на много места бе засята след препоръчителния технологичен срок (както алармирахме в зърнения бюлетин за октомври 2012 г.) като развалянето й беше повече от вероятно. Наредбата за подпомагане на пропадналата рапица бе публикувана на 22 април тази година и според нея размерът на помощта е 260 лв./ха.

Може би е време държавата да се откаже от този вид подпомагане като продължи да стимулира застраховането или го изисква от получаващите субсидии. В крайна сметка селското стопанство се субсидира с публични средства и някак си не върви поради лична немарливост да се подпомага допълнително.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:31 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
kalendar
преди 11 години
много искам да стане така, ама би могло да се случи, само ако сме световният играч, който диктува пазара както прецени. А ние не сме(макар, че сме фигура). Ако спрем/намалим/спрем да увеличаваме субсидирането просто по-богатите държави(във Франция съм чувал, че субсидиите са по 80 евро на декар, нашите са около 15 евро; за Испания съм сигурен, че е по-голяма но не съм сигурен с колко) ще ни изядат-заради техните субсидии нашата продукция няма да може да се продава на конкурентни цени. Тая застраховка може да стане, само ако се поеме безплатно от държавата или нещо подобно, което пак няма да е пазарен метод. Цялата тая бакия със земеделието(в глобален мащаб) е пълна заталчница.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още