IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Отива ли си професията „безработен“?

Върви се от социално подпомагане към ограмотяване, или социални помощи само срещу обучение, а не "на калпак"

11:17 | 05.06.13 г. 15
Автор - снимка
Редактор
Отива ли си професията „безработен“?

Професията „безработен на социални помощи“, която в последните години се оказа изключително изгодна за голяма част от икономически неактивните българи, може да започне да губи своята атрактивност.

Заявка за това даде новият министър на труда и социалната политика Хасан Адемов, който се обяви за пълна промяна при раздаването на социалните помощи, като изцяло реформира системата на социалното подпомагане. Обмисля се възможността месечните помощи за безработица да се дават само срещу ограмотяване и квалификация. В последните десет години тази държавна помощ се получава „на калпак“.

Новата идея извиква аналогия с добре познатата програма „От социални помощи към осигуряване на заетост“, известна още като програмата „Шулева“, която стартира през 2002 година. Въпреки че тя се сочеше за най-успешна сред държавните програми за заетост, още със стартирането си, беше сериозно критикувана – както от нейните основни адресанти – общините, така и от експерти.

И тогава, и днес икономисти твърдят, че правителствените програми за заетост са изкуствен начин да се намали безработицата, тъй като осигуряват временна работа за шепа хора без да залагат дългосрочни решения за проблемите на трудовия пазар.

Работодателите също многократно са застъпвали тезата, че субсидираната заетост е временна, адресирана към нискоквалифицираните и съответно нископлатена работна ръка. Поради тези причини участниците в програмите остават негодни за пазара на труда.

На практика и днес програмата продължава да осигурява временна заетост за безработни нискообразовани хора на социални помощи, които след приключването й, вместо да се интегрират на пазара, каквато е целта, отново се връщат към професията „безработен на социални помощи“. И така през годините получаването им се превърна в начин на живот за немалка група хора, която загуби и мотивация за работа.

Новата идея - социално подпомагане срещу ограмотяване и квалификация, е надградена. Добавената стойност е, че получаващите държавната помощ, ще могат не само да работят, но успоредно с това да придобият определени специализирани знания и умения, както и трудови навици, което ще е по-добър атестат да се включат на пазара на труда, а не да са върнат на държавна издръжка.

Другото предимство на предложението е, че ще се търси дългосрочен ефект от мярката. А дали включените в програмата действително ще придобият "някакви трудови навици", дали ще успеят да се интегрират на пазара на труда и на практика да приложат придобитите от тези курсове знания, остава спорно.

Практиката досега показва точно противоположен ефект – програмите за квалификация са сведени до езикови и компютърни курсове, които не са  необходими на пазара на труда, заради пренасищането от кадри с тези умения, а от друга страна – програмите за заетост са сведени до наемането на чистачи и озеленители, и строители по държавни проекти.

Във всички случаи социалните програми за заетост, предназначени за най-уязвимите групи, са добър начин за подобряване състоянието на пазара на труда. Но преди всичко е редно да се прецизира кои точно са „най-уязвимите“ групи, какъв ще бъде контролът по разходването на средствата за обучение и кой ще прави оценка на постигнатите от курсовете резултати.

В противен случай и тази идея ще остане самоцелна и едва ли ще подпомогне пазара на труда. И все пак нито европейските, нито националните програми за заетост могат да подобрят трайно състоянието на пазара на труда в положителна посока. Частният сектор остава основен източник на трайна заетост.

Смятате ли, че идеята на социалния министър ще окаже положително влияние на пазара на труда? Ще намали ли трайно безработицата, ще се постигне ли по-висока интеграция на трудовия пазар?
Изпращайте ни вашите коментари на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 3
rover
преди 11 години
И аз съм на същото мнение. Може да ни съсипят докрай, но по-важно е неработещите да се чувстват колкото може по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
KostadinovK
преди 11 години
Идеята като цяло е добра, но трябва да се види реализацията.Категорично съм против да се дават помощи без работа, но също не тряба и да се симулира дейност, като например метене на улици - нещо което една машина може да го свърши. Трябва от работата да има реален икономически и социален ефект.Безработните също не трябва да получават обещетение повече от месец без полагане на труд в полза на обществото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
0pk
преди 11 години
Да върнат строителни войски и ще им се реши проблема. Безработен ром ли си? Марш в СВ! Там ще учат и занаят и работа ще им се намира ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 3
Императорът
преди 11 години
Веско - за катуните - просто трябва да се прилага законът. Незаконно строителство на неурегулиран поземлен имот (още повече чужд) се наказва с огромна глоба и затвор. Да видим ако на *** не само му съборят колибата, но и го пратят да *** камъни една година - дали пак ще струпва колиба където му хареса.Дата - подобно нещо ако бъде прието - ще се получи нещо страшно - това ще означава, бе всеки, който няма собствен дом, може да си построи където си иска някаква барака или къща или колиба или катун... защото откъде накъде белият ще се загробва с кредит до живот, ако има такъв закон?Не че сега държавата е много ревностна в бутането на незаконните хъхряшки развъдници....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 2
Vesko94
преди 11 години
А относно "социалния туризъм" - твърдо заставам зад това едно семейство, без значение българско, ромско или ***, което не праща детето/децата на училище, до момента, в който се навършат 16 години, да няма/т право на детски надбавки. Има нужда от промяна в системата на подпомагане на социално слабите. Сега доста хора, които не заслужават държавни пари, се възползват от слабостите на система и източват парите на държавата. В по-малките населени места се злоупотребява и с програмите за временна заетост. Въпреки че получават пари, работата, която се върши, е никаква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 8
Vesko94
преди 11 години
А сега, когато тези постройки се събарят, мислиш ли, че след няколко дни те пак не са вдигнати. На скоро имаше подобен случай в ромската махала на Петрич. Бутнаха голяма част от незаконните постройки, след няколко дни те пак бяха "построени". И какво излиза - общината дава пари за събарянето на тези "жилища", те биват вдигнати отново , пак се събарят и така този процес продължава, без обаче да има трайно решение на проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 3
data
преди 11 години
В статията напиши и за малоумието което се готви с налагането на мораториум върху събарянето на незаконни постройки при положение че са единствено жилище . На практика това ще узакони *** катуни в градовете ни . Предложението е на Димчо Михайлевски - БСП http://novinite.bg/articles/39999/BSP-predlaga-moratorium-varhu-sabaryaneto-na-nezakonni-sgradi
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 13
lide
преди 11 години
Толкова ли е трудно да се дава заплата, за да се ходи на училище, ако си на 16 и нямаш 4-ти клас. Ето как ще се справим с необразованите. Същото и за хората без образование и квалификация на години - да речем 1/2 минимална заплата, ако ходиш на курсове и се квалифицираш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още