Отпада изискването при неизпълнение на приватизационни договори да се учредява законна ипотека в полза на държавата и налагането на обезпечителни мерки върху имуществото на приватизираното дружество.
Това е записано в проекта за промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, публикуван на страницата на Портала за обществено обсъждане. Предложените текстове предвиждат отпадането на точка 8 от Преходните и заключителни разпоредби в закона.
Причината за промяната е мотивираното становище от страна на Европейската комисия. Според анализа на експертите това изискване нарушава правата на инвеститорите – предвидените обезпечителни мерки върху имуществото на приватизираното дружество се налагат без значение какво е участието на купувача в капитала на дружеството.
Така реално се засягат интересите на останалите акционери и се ограничава свободното движение на капиталите.
Припомняме, че ЕК изпрати мотивираното си становище по повод специалните права на държавата при приватизация на 21 март. Страната ни имаше двумесечен срок, за отговор по казуса. Ако действията ни не удовлетворят Еврокомисията, страната ще бъде изпратена в Съда на ЕС, предвижда процедурата.
Вносител на предложението за промяна е новоизбраният председател на Народното събрание Михаил Миков. Всички заинтересовани страни могат да изкажат становище по казуса до 18 юни.
преди 11 години """"""Ако действията ни не удовлетворят Еврокомисията, страната ще бъде изпратена в Съда на ЕС, предвижда процедурата.""""""Тия съдят и за едно "добро утро" казано не в минор, а в мажор!Какво всъщност е ЕС?Какво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар