Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) носи цялата отговорност за контрола на енергоснабдителните предприятия, както и за гарантиране на непрекъснатост на електрозахранването.
Това заключава антимонополната комисия, която прие становище за социалните и икономически последици от евентуалното отнемане на лицензиите на „ЧЕЗ Електро България“ АД и на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, както и за значението на отнемането им за сигурността на снабдяването с електроенергия на клиентите в Западна България, съобщават от КЗК.
Производството пред КЗК е образувано по искане на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Според КЗК при провеждане на процедурата по отнемане на лицензия на енергийно предприятие ДКЕВР, в качеството си на специализиран държавен орган в областта на регулирането на дейностите в енергетиката, е компетентната институция, която следва да прилага стриктно секторното законодателство в областта на енергетиката. Според КЗК енергийният регулатор трябва да гарантира развитие на конкурентен вътрешен пазар на електроенергия и природен газ, отваряне на пазара за всички клиенти и доставчици в ЕС, равнопоставен достъп на нови участници до мрежите и пазара.
Стимулирането на конкурентен пазар и недопускане на ограничаване или нарушаване на конкуренцията също са задължение на регулатора, смята КЗК.
При лицензиране на доставчиците на енергийни услуги ДКЕВР следва да гарантира стриктно спазване на правилата и принципите, залегнали в нормативната уредба, осигуряващи равни възможности на всички предприятия за участие на съответния пазар, е становището на комисията.
Задължение на ДКЕВР е и да гарантира непрекъснатостта на електрозахранването, като предотврати неблагоприятно засягане на благосъстоянието на потребителите на електроенергия в страната.