Повечето от партиите, които са в битката за новия парламент, имат нелоши идеи за икономическата политика и икономическото развитие на страната. Не се предвиждат драстични промени в данъчното законодателство и в мерките, съхраняващи финансовата стабилност на страната. Това каза Георги Прохаски, директор на Центъра за икономическо развитие пред БНР.
Той посочи, че като цяло много опасни идеи в програмите няма, като изключи някои по-крайни и радикални предложения, които са твърде далеч от реалността.
„На идейна основа повечето партии виждат проблемите в икономиката и в обществото и дават нелоши предложения какво да се направи в общ вид. Но хората ще трябва да преценят имат ли политическа воля и експертен и кадрови потенциал от общите идеи да минат към конкретни действия и да ги реализират“, каза Прохаски.
Според него няма да е много трудно да се направи програмно правителство, защото програмите на партиите са доста сходни. „Дори на двете най-големи политически сили, като изключим въпроса за "Белене" и този за плоския данък, няма съществени разлики в основните идеи“, смята икономистът. И допълни, че различията в програмите не са толкова големи, че да не могат да се комбинират в новото управление.
„Икономиката продължава да работи, тя не е подвластна на резки промени, спадове и скокове, както политиката, но все пак тя не е независима от политическата нестабилност“, подчерта експертът. Според него е важно, когато се прави прогноза за 2013 година, да се очаква стабилно правителство след изборите, защото една политическа нестабилност няма как да не се отрази на икономиката и инвестициите.
Като цяло икономиката през тази година продължава тенденциите от миналата. Имаше забавяне през 2012 година, когато растежът достигна само 0,8 процента в сравнение с 1,8 през 2011 година.
Очакваме, че през първото тримесечие на тази година икономическият растеж ще бъде много слаб - 0,3-0,5%, както беше и при предходното тримесечие, което е изключително ниско за решаване на проблема с безработицата и бедността.
За 2013 година очакваме по-голямата част от икономиката все пак да расте. Миналата година повечето сектори бяха в растеж, макар и слаб. Най-добре се представиха селското стопанство, промишлеността, търговията. По-малки сектори като култура, здравеопазване и спорт – също. Но проблемите в тези сектори остават и са значителни, обобщи икономистът.
преди 11 години Решението МОЖЕ ДА БЪДЕ САМО ЕДНО: СТАВКАТА ЗА ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА КОРПОРАТИВНИЯ ДАНЪК Т.Е НА БИЗНЕСА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ 10%!!!!! ВСИЧКИ ПАРТИИ ПРЕДЛАГАТ САМО ПРОМЕНИ ДВ ДАНЪКА НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА - ОБЛАГАНЕТО СУМАРНО НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА Е ГРУБО 70%/ДОД + СОЦ.ОБЛАГАНЕ+ДДС+ МДТ/ .ТАМ НЕ МОГАТ ДА СЕ ТЪРСЯТ РЕСУРССИ ,ОСВЕН НЯКАКЪВ ПРОГРЕСИВНО ПОДОХОДЕН МОДЕЛ.НО ТОВА НЯМА ДА РЕШИ ПРОБЛЕМИТЕ НА СТРАНАТАСАМО ЩЕ ИЗВЪРШИ ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ОТ ЕДНИ ДОХОДИ КЪМ ДРУГИ! БИЗНЕСА Е ТОЗИ КОЙТО СЛЕДВА ДА ДАДЕ СВОЯТА ДАН ЗА РАЗВИТИЕТО И ПРОСПЕРИТЕТА НА ДЪРЖАВАТА! СЛЕД КАТО СЕ ДАДОХА 90/ТЕ ГОДИНИ ПРЕФЕРНЦИИ НА БИЗНЕСА ,ЗАЩО ТОЙ НЕ ИНВЕСТИРА ,А СИ КУПИ ЛИЧНИ АКТИВИ И ИЗНЕСЕ ПАРИ ПО ОФШОРНИТЕ ЗОНИ?!СЛЕД КАТО СЕ ДАВАТ ПРЕФЕРЕНЦИИ ДЪРЖАВАТА ТРЯБВАШЕ ДА ИЗИСКА ПОНЕ 50% ДА СЕ РЕИНВЕСТИРА В РАЗШИРЕНИЕ,РАБОРТНИ МЕСТА, И Т.Н.СЪЩО ТАКА СЛЕД ВСИ4КИ ТЕЗИ ГОДИНИ НА 10% ОБЛАГАНЕ НА БИЗНЕСА ДА ДОЙДОХА ИНВЕСТИЦИИ ОТ ВЪН ,БИЗНЕСА ОТНОВО ДА РЕИНВЕСТИРА? КОРПОРАТИВНИЯ ДАНЪК СЛЕДВА ДА Е ПО -ВИСОК!!!! ВИЖТЕ КИПЪР - ДИГНА ***.ДАН отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ПРОХАСКИ,- БАНКИТЕ И БИЗНЕСА НЯМАН ПРОБЛЕМИ... ПРОБЛЕМИ ИМА ДЪРЖАВАТА И ГРАЖДАНИТЕ...ЗАТОВА...1. НЕ Е НОРМАЛНО В ЕВРОПА ДАНЪЦИТЕ СА 25-35%, А У НАС 10%...!2. В ЕВРОПА БЕЗСПОРНО... НЕ МОГАТ ДА ГИ УВЕЛИЧАВАТ, ЗАЩОТО 35% ДАНЪЦИ Е ГРАНИЦАТА НА ИКОНОМИЧЕСКАТА СМЪРТ ЗА ФИРМИТЕ, НО 10% Е ПРАГА ЗА ФИНАНСОВА СМЪРТ НА ДЪРЖАВИТЕ!!!3. В БЪЛГАРИЯ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СТАВКИТЕ ТРЯБВА ДА СТАНАТ... СРЕДНО ЕВРОПЕЙСКИ -ОКОЛО 20%!!!. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами разбира се че ще са сходни! Плюят се, само за да стане едната и да седне другата. Разликата е само в размера на краденето! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар