Нов анализ по проекта за газопровода „Южен поток“ иска премиерът Марин Райков. В началото на днешното заседание на служебния кабинет Райков се обърна към министрите с думите, че е необходимо да се направи пореден „много задълбочен анализ на ситуацията около това инвестиционно решение“.
“Мисля, че горе-долу сме наясно какви са най-чувствителните моменти около този проект”, добави премиерът и премина към дневния ред на заседанието.
„Трябва да сме сигурни до каква степен това инвестиционно решение е съвместимо с третия либерализационен пакет на ЕС в енергетиката“, посочи още Райков.
Едно от ключовите обещания на служебния премиер при встъпването му в длъжност беше да не допуска външна намеса в българската енергетика. Още тогава руски издания коментираха, че Райков е имал предвид на първо място отношенията с Русия.
От съвместните проекти на Москва и София в дневния ред остана само газопроводът „Южен поток“. Кабинетът на Бойко Борисов „замрази“ строителството на АЕЦ „Белене“ и нефтопровода „Бургас-Александруполис“.
На 7 декември президентът на Русия Владимир Путин даде в град Анапа старта на строителството на газопровода „Южен поток“, който ще преминава по дъното на Черно море до южната част на Европа.
На 15 ноември миналата година България подписа последна от държавите, участващи в проекта, окончателното инвестиционно решение. Газопроводът „Южен поток“ ще минава още през територията на Сърбия, Унгария, Словения, докато стигне до Италия.
По строителството на „Южен поток“ ще работи международният консорциум South Stream Transport, 50% от чиито акции държи Газпром. Други 20% се контролират от италианската компания ENI, а 30 % - от германската Wintershall и френската EdF.
Планирано е доставките на газ по „Южен поток“ да започнат през декември 2015 година. Търговските доставки по газопровода към Европа е планирано да започнат през първото тримесечие на 2016 г., а пълната мощност от 63 млрд. куб.м. годишно да бъде достигната през 2018 г.
Общата стойност на „Южен поток“, включително и сухопътните участъци, се оценява на 16 милиарда евро, а строителството на българския участък – около 3,2 милиарда евро.
преди 11 години Прекрасно казано ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пропусна да споменеш още по-скъпата ел.енергия от слънце и вятър.... Нали не е нарочно ..? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Действително е интересно като се има предвид че ние като страна нямаме нищо на среща и тръгваме с голи дупета срещу Русия за да угодим на някого от чужбина , който си приследва собствените интереси, а ние , т.е. хората които уж ни управляват , а на практика изпълняват единствено поръчките на спонсорите си , очевадно загърбваме нашите.Ето за това сега плащаме скъпа ел.енергия от американските тецове , но мозахстично плюем руския АЕЦ Козлодуй!Още по интересен е въпросът това ли е днес проблемът на служебното правителство и на Плевнелиев който все още не знае защо чествуваме на 3 март националния си празник , или да организира честни парламентарни избори, освен ако по призумпция се смята че подобни избори са невъзможни по определение у нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар