Запазва се ситуацията в енергетиката - заради свитото потребление се налага намаляване на производството. С приоритет при производството на енергия в момента заради пълните язовири са водните централи, а при другите мощности се налагат ограничения.
В тази връзка директорът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов гарантира в ефира на "Нова телевизия", че ситуацията категорично не крие ядрен риск, макар и пети блок да работи със 75% от капацитета си, а шести - с 50%.
Намалените мощности обаче крият технологичен риск за оборудването, защото се увеличават вибрациите в турбините, допълни още Николов. Той допълни, че по същото време на миналата година е имало намаление на мощностите заради паднало потребление. За него намалението идва от намаленото индустриално потребление.
В цяла Европа и в региона кризата намали потреблението, коментира и бившият енергиен министър в кабинета "Борисов" Трайчо Трайков. Той обясни, че заради спадналото търсене цените на тока на международните пазари намаляват, което е една от причината за ограничения износ от страната. В същото време обаче мощностите са със 700 мегавата повече.
Явор Куюмджиев, който беше зам.-министър по въпросите на енергетиката в кабинета на тройната коалиция, обаче заяви, че причината за ограничения износ е цената за пренос на тока, въведена от 1 юли 2012 година. Тогава от 18 лева на мегават, таксата е станала 36 лева.
"За първи път от 30 години България е транзитна държава - пренася се ток за Турция от Румъния и Унгария. Това никога не е било", допълни още той. През 2008 година средното потребление на електричество е било около 6 хил. мегавата, а сега е 4 хил.
Трайчо Трайков допълни, че средномесечното потребление не е много по-различно спрямо 2012 година, но пиковите моменти са голямото предизвикателство за баланса на системата.
Куюмджиев изчисли още, че в момента държавата е длъжна да изкупува около 2,5 хил. мегавата на високи цени. От тях голяма част са от ВЕИ.
Трайков отрече обвиненията, че бумът на централите от възобновяеми източници е бил по време на неговото управление и посочи, че само за няколко месеца от 1 юли 2012 година насам са били изградени голямо количество централи, а тяхното производство трябва да се изкупува задължително.
По време на управлението на Трайчо Трайков проблемът беше точно обратният - липсваха достатъчно мощности и целта беше да бъде намерен начин за още производство, обясни още бившият министър. "Бъдещето е на ВЕИ, но по отношение на панели на покривите. До 2020 година сградите трябва да бъдат самодостатъчни", смята той.
преди 11 години хубаво е, че няма ядрен риск. Герберският ток излезе 3 пъти по-скъп от разпореденото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вярно е че няма ядрен риск, само дето това добавя известни загуби към АЕЦ Козлодуй, защото живота на ядреното гориво и отделянето на частици си тече без да се произвежда енергия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар