Новият, по-строг ред за предоставяне на СПА и уелнес услуги и сертифициране на балнеолечебни центрове вече е факт. В Закона за туризма, обнародван в Държавен вестник днес (26 март), е разписано ясно кой има право да се назовава СПА хотел и да предлага уелнес, медикъл и таласотерапевтични услуги.
Според промените, които отдавна се очакват от туристическия бранш, право да използват в наименованието си абревиатурата „СПА“, съответно обозначенията „балнеолечебен (медикъл СПА)“, „уелнес“ и „таласотерапия“ или да предоставят услуги, обединени под наименованията „балнеолечебни“ или „СПА/уелнес услуги“, имат само лицата, получили сертификат за такъв център.
Центровете ще получават съответния сертификат, ако отговарят на редица задължителни изисквания - за изграждане, обзавеждане и оборудване, обслужване, езикова квалификация на персонала и други.
Сертификатът е валиден за срок 5 години, считано от датата на издаването му, е записано още в закона. Сертифицираните центрове ще бъдат вписани в специален регистър, който е публичен и е част от Националния туристически регистър.
От Българския съюз по балнеология и СПА туризъм одобряват новите правила, които затягат изискванията в сферата на СПА туризма. Според председателя на асоциацията Стефан Шарлопов в новия Закон за туризма са разписани ясно категориите и изискванията, на които трябва да отговаря един хотел, за да се нарече СПА хотел.
Не искаме България да става евтина СПА дестинация, каза Шарлопов пред Investor.bg.
“Трябва да се знае, че има много сериозни инвеститори, които задават високи критерии и ние работим по тях. Нашата асоциация е против това всеки, който си сложи едно джакузи да се назовава СПА хотел. Не може хора, които инвестират милиони в създаването на професионални СПА центрове да се сравняват с такива, които не отговарят на посочените критерии“, коментира Стефан Шарлопов.