През 2012 година приходите от организиран ловен туризъм достигнаха 4,17 млн. лева, което е с 1 млн. лева по-малко спрямо предходната година. Въпреки това страната запазва стабилни позиции в бранша, особено на фона на сериозната криза.
Данните изнесе началникът на отдела „Лов и опазване на дивеча“ към Изпълнителната агенция по горите Юлиан Русев, цитиран от БТА.
Държавните ловни стопанства са събрали 3,9 млн. лева от организирането на ловен туризъм, като най-значителни са приходите на държавното ловно стопанство „Черни Лом“ - 466 хил. лева, отчете още Русев. През миналата година у нас са ловували почти 3,6 хил. души. За сравнение през 2011 година броят им е бил около 3,8 хил. Част от ловуващите едър дивеч у нас са пристигнали от страни като Германия, Испания, Италия и Франция.
България е традиционна дестинация за отстрелване на трофейни екземпляри, отбелязват от агенцията по горите. През последните години най-предпочитаният лов е на диви свине, както и благородни елени, муфлони, сърни и елен лопатар. От дребния дивеч интерес представляват бекасите, гургулици, пъдпъдък, фазан и яребица.
Развитието на ловния туризъм беше поставено като приоритет в Закона за туризма, приет в едно от последните заседания на 41-то Народно събрание.
преди 11 години Ловнят туризъм им е бил приоритет,а защо приоритет не би беше туризма във високият клас.Стига с привличането на "бедни" и "пяни" туристи,който не генерират достатачно приходи.Време е да се развием и в по-високите класове, но на кратуни от предишните 23 години явно им липсва сивото вещество отговор Сигнализирай за неуместен коментар