"Шистовият газ няма да бъде „горещият картоф” в моите ръце през следващите три месеца,” каза служебният министър на околната среда Юлиян Попов в ефира на bTV. Той обаче подчерта, че към въпроса за енергийната независимост не трябва да се подхожда „националистически”.
"Не е въпросът дали имаме шистов газ и енергийна независимост. Позицията ми е, че там е необходима много строга регулация и много нови изследвания. Проучвания трябва да се правят, но те трябва да бъдат гарантирани от гледна точка на околната среда", кометира още Попов.
България е страната с най-неефективната в енергиен план икономика, смята още Юлиян Попов. Той посочи, че сериозен проблем на българската икономика е именно начинът на експлоатация на отпадъците.
"Това не е само саниране на сградите, а и начинът на експлоатация на отпадъците. Свързано е и с поведението на хората, което напоследък доста се е променило всъщност", обобщи Попов.
Юлиян Попов очерта и освновните приоритети в ресора си. Той все пак посочи, че времето му на министър на околната среда е крайно ограничено, за да се решат всички големи проблеми засегащи ведомството, което в момента управлява.
В тази връзка той заяви, че няма да реши окончателно спора за разширяването на ски-зоната в Банско между местните граждани и екологичните организации. По думите му, в основата на този проблем са несъвършенства, залегнали в първоначалния концесионен договор. Служебният екоминистър обаче има амбицията да разговаря с всички засегнати страни, а преди края на мандата си да ги срещне.
преди 11 години Заради пропагандата на шепа еко фанатици и няколко финансирани от москва тариката пропускаме дори възможността да проучим възможностите за добив на шистов газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Японците създадоха нова технология за добив на метан намиращ се под дъното на моретата и океаните (т.нар. горящ лед). В момента технологията преминава финална фаза на изпитания и се пригажда за индустриален добив.Под Черно море също имало големи количества от него.При този добив няма опасност от замърсяване на околната среда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да разрешат добива на шистовия газ и нефт ще е поредната грешка. Не случайно запознатите го наричат Frakenstein от facking. Отказахме се от най-екологичната, икономически обоснована енергия - атомната и ще си унищожим природата и земеделието с шистов газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар