Служебното правителство няма право да тегли заем, който не е одобрен от парламента, а парламент вече няма. Министрите от кабинета могат да работят в рамките само на приетия вече бюджет. Това заяви пред БТА икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов, който коментара лансираната от еврокомисарят Кристалина Георгиева идея, служебният кабинет да изтегли заем, с който да бъдат увеличени доходите на населението.
Ангелов аргументира тезата си, като посочи, че в бюджета е записано, че може да се тегли допълнително финансиране до 2 млрд. лв. Той обясни, че 1 млрд. лв. е за покриване на дефицита, а част от останалия 1 млрд. лв. вече бе използван за плащане на земеделските субсидии като бяха пласирани ДЦК.
„Планираният дефицит за тази година е 1,3 -1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), което не е никак малко при максимално допустим по закон 2% дефицит“, коментира още Ангелов.
През последните четири години, като изключим 2012 година, страната ни също имаше значителни бюджетни дефицити и това не помогна на икономиката.
Тегленето на заем не е нещо, което може да ни извади от кризата, отбеляза икономистът. В тази връзка той добави, че с кризата най-добре се справят страни с малки, добре контролирани дефицити.
"Няма лесно решение за заем, много по-добре е да вземем тези пари, които ни се полагат от еврофондовете – те не са заем и не трябва да се връщат. Тези около 4 млрд. евро, които все още ни остават до края на 2013 г., не са пари само за магистрали, а повече от 1 млрд. евро са от Европейския социален фонд и могат да се използват за мерки на пазара на труда", категоричен бе Ангелов.
Припомняме, че вчера президентът на КНСБ също направи коментар по повод тегленето на подобен заем от страна на служебното правителство. Тогава той подкрепи идеята, но заяви, че е по-добре тази мярка да бъде взета от новия кабинет след изборите.
преди 11 години този партайгенос Румен няма ли да спре да пълни форума с глупости:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Иначе е чудесно че не могат да теглят заем и могат единствено да се придържат към приетия бюджет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Той не ги смята.Поства каквото му спуснат от политбюро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не е трудно,но... ни трябват политици с "дупе", а не дупета за политици... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Rumen221, как ги смяташ тия неща, не знам!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така е- Никакви заеми, след като парите са в изобилиеНормализацията на финансовата с-*** (отмяната на борда) трябва да се съчетае с нормализационни политики: Данъчна- плащане данък печалба при източника- изравняване на преки с непреки данъци - прогресивен данък за физ. лица от 5, 15, 25 и 50%- ДДС от 10% и невръщането му на никой- данък дивидент от 27,5%- за инвестирана печалба данък 10%, за неинвестирана 25%- премахване на данъчните преференцииСоциална- семейно подоходно облагане- мин. Заплата и необлагаем мин. равни на социалния Мин. (581лв.)- мин. Пенсия и макс. Социална помощ равна на жизн. Мин. (325лв)- майчински само за пълнолетни майки- държавни заплати 1:10 и премахмане твана на осигуровките- плащане на инвалидните пенсии от здравните осигуровкиИкономическа- свирепи антимонополни регулации и парламентарен контрал на регулаторите- захранване на ББР с 3-4 милиарда за нисколихвени инвестиции в малък и среден бизнес- менажерски договори след конкурс в държ. фирми- селски субсидии до 300 000 лв, за собствениците на земя и до 300 000 за арендаторите- общински нискотехнологични инфраструктурни фирми Общополитическа- законодателна инициатива и право на вето на Омбутсмана- забрана на анонимната и офшорна собственост- свиване на държавната администрация с 30% отговор Сигнализирай за неуместен коментар