IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фискът е ОК и без правителство

Държавните финанси не са под заплаха, смятат от ИПИ

11:15 | 23.02.13 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Фискът е ОК и без правителство

В България няма фискален пожар, който трябва спешно да гасим. Това е голямата разлика между събитията, които наблюдавахме в южните европейски страни през последните години, и случващото се днес в страната.

Политическите кризи в Европа, начело с Гърция, бяха изцяло под заплахата от фискален провал и изпадане в някаква форма на неплатежоспособност. В тези страни наистина имаше фискален пожар – спешно да се гласуват „драконовски” икономии и да се овладее дефицитът, да се успокоят пазарите, а в случая с Гърция – и спешно да се предоговорят условията с кредиторите. Ситуация, при която политическите неразбории трябва бързо да намерят решение, за да има кой да спасява държавните финанси. В България това не е така.

Казано най-просто, дори и до края на годината да разпуснем парламента и да няма ефективно правителство, държавните финанси не би следвало да са под заплаха. Има гласуван бюджет, който при строго управление може да бъде почти балансиран. Има гласувани и ред фискални правила, които не позволяват толкова лесно да се развърже кесията и да започне популистко харчене – трябва да има работещ популистки парламент (с твърдо мнозинство), за да стигнем до такъв сценарий. Драма във фискалния резерв също няма, въпреки многото спекулации – достатъчно е да споменем, че през миналата година по това време във фискалния резерв имаше по-малко пари. Едва ли беше далновидно да правим светкавична емисия на дълг (в деня на оставката), за да платим земеделските субсидии, но емисията все пак мина успешно и попълни временните липси в резерва.

Накратко, ние нямаме фискална драма, но имаме социално-икономическа такава – слаби институции и никакво доверие в политиците, ниска заетост и съответно бедност, държавно (политически) доминиран пазар на енергия и държавно установен (със закон) монопол при доставката на електроенергия, което означава пълна липса на избор и високи сметки за ток. Всички тези проблеми са структурни и по същество дългосрочни.

Фискалният пожар може и да се угаси с някакви спешни мерки (или с помощ отвън), но този социално-икономически пожар не може да се изгаси от днес за утре – няма как за ден да се създадат 400-500 хил. работни места, нито пък може от утре да се премахнат установените монополи. За да постигнат нещо тези протести и политически неразбории, трябва да доведат до дългосрочни структурни политики. Мотото трябва да е – като не правиш реформи си заминаваш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
p_trade
преди 11 години
Такова деление на инвеститорите няма и никога не може да се направи ..трябва да се престане с утопи4ните предложеня . Ти знаеш ли колко хора са заети около Кауфланд много пове4е отколкото малките гаражни търговски нари4аики се български business
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 0
mos70
преди 11 години
Ама никой не ще, никой! Искат или на готово- да додат, да направят "инвестиция" с гарантирани от държавата пари, респективно от моя джоб (например ВЕИ) и после да се тупат в гърдите че били..."инвестирали" и да чакат слънцето да им даде големия кеш, без дефакто да създават никакъв продукт! Е свършИсе тая!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
mos70
преди 11 години
Браво! Точно в десятката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
bondinio
преди 11 години
ох как ще паднат цените на ток-а като се 'либерализира' пазара... без пари ще стане направо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 8
IvoDim
преди 11 години
Е да де АМА Станишката Мноогооо, ама многооо иска да има фискална драма....Абе иска му се на момчето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 37 rate down comment 5
pecan
преди 11 години
България би трябвало да подкрепя чуждите инвеститори ,но не тези които строят търговски обекти и отнемат работата на хиляди българи(кауфланд),не тези които приватизират монополни структури(ЧЕЗ) и не тези които купуват за да затварят производствени мощности(унилевър),а тези които създават нови производствени мощности и продукция която може да бъде експортирана в трети страни.Ние българите като хора трябва да уважаваме повече себе си и това което произвеждаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още