Обяснения и предположения
Същественото обаче е каква ще бъде политиката на следващото правителство след изборите.
Колкото и странно на изглежда, оставката на правителството поставя на избирателите въпроса какво всъщност те искаха - първо, именно от него, и след това - от всички останали партии.
Не ще и дума - в акта на оставката има бягство от отговорност.
Но и исканията на протестиращите са меко казано глупави и нереалистични, а техните водачи - безотговорни. В тази ситуация предсрочните избори са по-добър изход за всички. Легитимно избраните партии не поискаха запазване на статуквото дори още само три-четири месеца.
Всяко управление, което произтече от гласа на избирателите (които няма изгледи да станат по-разумни за няколко месеца) обаче ще бъде по-лошо от това на сегашните управляващи, независимо дали и те (ГЕРБ) в някаква форма ще участват в него или не.
Това е така поради следните няколко характеристики на завареното положение.
Правителството бе свалено от битовизма, нерешителността и недалновидността на самото правителство и неговия председател.
Още в нощта след изборите от 2009 г. беше ясно, че трябва да се управлява в коалиция, но ГЕРБ и г-н Борисов решиха друго това или спонсорите им не им дадоха да формират работещо и продължаващо пазарните реформи мнозинство.
След като не намериха сили за такова решение, ГЕРБ трябваше да се впуснат в безпринципни приятелства според случая и намираха такива мнозинства в парламента. Поради тази причина не можеше да се правят съществени и винаги нужни по време на криза спестявания на разходи и да се разработват политики и реформи, които ще позволят на хората да живеят по-добре след това. Затова правителството на ГЕРБ влезе в спиралата на обещанията.
Когато правителствата обещават, че ще дадат, те всъщност обещават и че ще вземат.
Така премиерът непрекъснато обещаваше, че ще дава, но нямаше откъде да взема, освен от резерва, от малко нови заеми и данъци, и от спорадични експроприации. (Слава Богу, общественото мнение успя да спре много начинания в тези области на правенето на стопанска политика.)
Търсейки общо одобрение и легитимност извън законодателното събрание, правителството започна да го намира в тристранната комисия. (Неправителствените членове на тези комисии навсякъде по света са известни с това, че винаги ще избягат от отговорност, след като ентусиазирано са помагали да се влошава положението.) Това търсене на народна любов превърна обещанията за облаги в съревнование за привилегии, а това съревнование - във вяра, че една голяма група хора може да живее по-добре за сметка на всички останали.
Това не бе, не е и никога няма да бъде възможно. Колкото и протестиращите, и опозицията, и ГЕРБ да са ентусиазирани поддръжници на обратната хипотеза.
преди 11 години Сега, когато гонят монополите се загрижиха за предприемачите...Те се гонят от 2009 година - колко време трябваше, за да се осъзнае?..Маса народ с фирми замина зад граница. Благодариме, ама вече останаха основно тия, които източват, а останалите са на вегетация...Вземете се загрижете как да привлечете инвеститори за сфери, в които предполагат конкуренция, а не за монополите - те не са "инвеститор" в смисъла на тази дума, те са "източител" и една от основните причини за неконкурентноспособността на българската икономика. Тоя енергиен рекет над промишлените предприятия до какво води? Сигурно до увеличаване на предприемачите и работните места? Много се загрижихте за тях нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Поздравления за чудесния анализ. По време на криза популизма винаги избуява. Бедността и популизма са като брат и сестра. Така в обществото започват да циркулират саморазрушителни идеи, последствията, от които могат да бъдат много по драматични и от самата криза. Така се получава една спирала на "тройна коалиция" -Бедност Криза Популизъм /БКП/, която в нашето общество, вещае само ретрогардност. И накрая не трябва да забравяме, че работата на давещия се е направи максималното за спасението си сам, за да може да разчита на адекватна и навременна помощ, а не да се остави да потъне с мисълта, че това ще доведе по-бързо спасителите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След това България спешно се нуждае от ММТ правителство:http://frognews.bg/news_51902/Markov_ME-MMT_-_Politicheska_programa_za_Balgariia/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След това България спешно се нуждае от ММТ правителство:http://frognews.bg/news_51902/Markov_ME-MMT_-_Politicheska_programa_za_Balgariia/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Каквото дойде - това! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар