Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) леко завиши прогнозата си за растежа на България през настоящата година.
Банката очаква брутният вътрешен продукт (БВП) да регистрира повишение от 1,9%, като темповете на възстановяване остават скромни заради бавния растеж на износа. През миналата година институцията очакваше растежът да достигне 1,7 на сто.
Финансовата институция подчертава, че фискалната позиция на страната ни остава стабилна, с нисък дефицит. Посочва се също така, че заради успешната емисия еврооблигации, които бяха пуснати през миналата година, България разполага със значителни фискални и парични буфери, за да устои на бъдещи сътресения.
Прогнозата на ЕБВР почти съвпада с актуалната оценка на Световната банка (СБ), която в последния си доклад прогнозира, че през настоящата година БВП на страната ни ще отбележи ръст от 1,8%.
Очакванията на Международния валутен фонд (МВФ) са българската икономика да нарасне с 1,5%, а на Европейската комисия (ЕК) – с 1,4 на сто.
Заложеният в бюджета за тази година икономически растеж е от 1,9%.
От ЕБВР посочват, че икономическият растеж на региона в преход е продължил да се забавя и през третото тримесечие на 2012 г., но се отчитат признаци на достигане на дъното. Очакванията са икономическият растеж на региона, където оперира банката, да достигне средните 3,1% през 2013 г. срещу 4,6% за 2012 г.
Кризата в еврозоната продължава да влияе негативно на държавите в преход, като единствено бъдещите политически решения за овладяването й ще спомогнат за редуцирането на натиска върху по-периферните икономики.
Държавите, чиито икономики са силно свързани с еврозоната, ще продължат да отчитат слаб растеж, прогнозират от ЕБВР.
преди 11 години Смятат ме за специалист по измерването на икономическия растеж, но никога не съм харесвала този вид "прогнози", макар и краткосрочни. Оприличавам ги на играта "тука има-тука нема". Който не вярва нека, първо направи една съпоставка на многобройните прогнозни оценки и действителните такива за по-дълъг период; второ, поразмисли малко за случайните фактори и статистическата грешка на оценката. Трето, и какво от това ако е 1.8%, а не 1.9%, като имаме предвид и условността на категорията БВП, съдържанието и методите за изчисляване, достоверността на оценките и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години България може да реши проблемите си сама.http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар