С решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) официално беше сложен край на сагата около „Горубсо – Мадан“. Регулаторът разреши на „Върба – Батанци“ да придобие едноличен контрол върху предприятието.
Сделката цели запазването и развитието на рудодобива в Маданския рудоносен басейн, който е един от най-перспективните в страната, се казва в официалното съобщение на комисията.
Анализът показва, че сделката оказва въздействие върху пазарите на производство и продажба на оловен и цинков концентрат, както и на олово и цинк. В същото време обаче цените се определят на базата на международни котировки, а установените пазарни дялове в световен мащаб на участниците в концентрацията са незначителни, смятат от КЗК.
„На пазарите е налице свободна конкуренция, тъй като съществуват възможности за договаряне и доставка на необходимите количества концентрати за всеки производител на метал в България и по света, независимо от местонахождението на производителя на суровината“, се казва в официалното съобщение.
Вертикалните отношения на участниците в сделката пък нямат потенциала да ограничат доставката на концентрати от внос, което означава, че няма да доведат до нарушаване на конкуренцията между местните производители и вносители на метали.
Основната дейност на „Горубсо – Мадан“ е добив и преработка на оловно-цинкови руди, както и продажба на оловни и цинкови концентрати и минно строителство. През миналата година обаче то стана по-известно със скандалите, съпътстващи смяната на собствеността.
През пролетта на 2012 година Валентин Захариев прехвърли активите и задълженията на предприятието към Николай Вълканов, собственик на „Минстрой холдинг“ и бивш вицепрезидент на „Мултигруп“. Това стана след като Захариев не успя да покрие дълговете си и не изплати няколко заплати на служителите. Това предизвика масови протести на миньорите от региона.