Световните тенденции за намаляване на цените на хранителните стоки не се отразява у нас, отчете в ефира на БНР председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържищата Едуард Стойчев.
„Ако някъде нещо поскъпне, в България цените рязко се покачват, но после плавно намаляват“, смята той и посочи за пример цената на месото – през лятото на световните пазари, в очакване на лошата реколта на фуражите, цената на месото се увеличи с 40%. У нас увеличението е с 20% на годишна база. В момента обаче на световните пазари цената се върна в старите граници, но у нас няма понижение.
На световните борси има намаление и на цената на зърното, но у нас тази тенденция също не се наблюдава, дори брашното поскъпва до 0,99 лева за килограм, отчете още Стойчев. „Вярно е, че у нас се продава най-евтиния хляб в ЕС, но за сметка на това качеството е много ниско“, обясни председателят на ДКСБТ.
В сектора на хлебопроизводството ситуацията е много тежка – има множество малки производители, които за да оцелеят, държат цените ниски. „Това е много добро за потребителя, но не и за производителите“, коментира Стойчев.
Очакваме промени по отношение на цените на плодовете и зеленчуците, но по отношение на другите продукти цените ще останат стабилни, дори може леко да намалеят, прогнозира още Едуард Стойчев. По негови думи цените на оранжерийните зеленчуци са с около 20-30% по-високи спрямо миналата година. Той обаче очаква след празниците цените да тръгнат надолу.
Очаква се да се понижат и цените на цитрусовите плодове. "Коледната ни трапеза беше с 20% по-скъпа именно заради скъпите цитруси и месо", смята още председателят на комисията.