Междуведомствена комисия ще направи проверка на сделката за 29 дка земи край Несебър, за която алармираха природозащитни организации и независим сайт за разследваща журналистика.
Отделно строителният контрол в Бургас също се очаква да направи проверка на 2 януари, тъй като върху терена, който попада в защитена зона, са започнали строителни работи.
На извънредна пресконференция министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов съобщи, че комисията, в която са поканени да участват и представители на неправителствените организации, ще бъде създадена през февруари, предаде агенция Фокус.
Решението за създаване на междуведомствената комисия е взето, след като проблемът е бил обсъден между няколко институции – Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по горите и комисията към Министерство на земеделието и храните, която отговаря за подобни случаи, обясни Найденов. С доклада от тази проверка ще бъдат запознати премиерът и медиите, каза още земеделският министър.
Той допълни, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов Дирекцията "Национален строителен контрол" (ДНСК) е спряла всякакви строителни дейности по обекта, както и че сделката за терена се подготвя още от 2007 г., когато със заповед на тогавашния кмет е одобрен подробен устройствен план на земите и те са предвидени за застрояване.
Министър Найденов съобщи още, че земите са изключени от държавния горски фонд през 2008 г., а заявлението за закупуване е подадено през 2009 г. По думите на земеделския министър сделката е приключена на 22 ноември т. г., а стойността й е малко над 1,1 млн. лева.
Според документацията по сделката на имота са правени две данъчни оценки. Първата е направена през юни 2009 г., когато е пуснато заявлението за закупуване на имота, и е на стойност 11 320 лв. След указание на министър Найденов е направена повторна данъчна оценка, която е на стойност 540 729 лв.
Определената цена за закупуване на имота е 581 212 лв. без ДДС., посочват от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните. Отделно са платени такса за изключване на имота от горския фонд в размер на 405 479 лв., режийни разноски в размер на 11 624 лв., компенсаторно залесяване в размер на 7 530 лв., местен данък от 17 436 лв. и други разходи, с което цялата сума по продажбата възлиза на 1 141 849 лв.
Найденов отрече, че сделката е осъществена по цена под данъчната оценка на имота, каквато информация се тиражира, както и че държавата е била ощетена от нея с 3,5 млн. лева.
Според Бойчо Георгиев, директор на РИОСВ – Бургас, строителният контрол вече е посетил имота. Инспекторите са установили, че собствениците имат разрешение за строеж, което още не е влязло в сила, както и че не са почнали реални строителни дейности, а теренът се е подравнявал.
Земите се намират в защитената местност “Кокала” край Несебър. Теренът е част от дюните в защитената зона Ахелой-Равда-Несебър, които са включени и в европейската екомрежа Натура 2000.
Според бившия директор на природен парк “Витоша” Тома Белев по закон дюните са публична държавна собственост и не могат да се застрояват. Местната власт обаче настоява, че това не са дюни, а гора, която е била изключена от държавния горски фонд и може да се продава и застроява. Димитър Стоев от отдел „Защитени територии” към Министерство на околната среда и водите пък определи имота като “територии с храсти и храстовидна растителност” и посочи, че от 2007 г. той е урбанизирана територия, както и че никой не е обжалвал екооценките за строителството.
Директорът на националния строителен контрол инж. Милка Гечева каза, че разрешението за строеж върху терена е издадено на 21 декември. По думите й е предвидено строителството да се осъществи на 4 етапа, като на първия етап трябва да бъдат изградени 36 жилищни сгради, за втория етап са предвидени 32, за трети етап – 16, а за четвърти етап – 38 сгради.
“В момента тече 14-дневен срок за извършването на служебна проверка по законосъобразност на строителните книжа. Този срок изчита до 4 януари и предстои да се извърши прецизна проверка по документите, одобрените проекти и издаденото разрешение за строеж”, каза още Гечева.
“От 2007 г. се знае, че в тези имоти ще има застрояване. Учудена съм, че едва сега се реагира”, каза още Гечева, като обеща, че строителните книжа ще бъдат отменени, ако проверките установят, че са издадени в нарушение.
Тя отбеляза, че не е издадена заповед за спиране на строежа на този етап. „Спирането на строеж 4 категория се извършва от кмета на общината. Началникът на регионалната инспекция на ДНСК и регионалния отдел в Бургас са проверили мястото на строежа, за да видят дали там се извършват строителни дейности. Извършва се ограждане със строителна ограда и подготовка на площадката – изсичане на храсти и подравняване на терен. Тези дейности по подготовка на площадката още във вчерашния ден са спрели”, допълни Милка Гечева.
* Актуализирано към 16.30 ч.
преди 11 години Не са от ГЕРБ бандитите!:D ... я да помислим пак!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Му-ха-ха-ха .... 30 ЛЕВА на кв. м. Баси крадливата гербаджийска шайка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ей, тва природозащитниците и разследващите журналистчета са страшно племе! Абе не виждат ли, че всичко е законно?! ... Когато цял народ се е втренчил в бляскавата Новогодишна украса и софра, замаен от топли чувства и сгряващи напитки, ей тия господа да вземат и да помрачат празника! Аман! Омръзна ми да ми се втълпява, че цяла глутница от чиновници, срещу държавно заплащане, години наред се е бори срещу държавността! Това не може да бъде вярно и аз не вярвам че работата е нагласена /2007/доста преди сегашното правителство да е на власт. Тая работа е натъкмена непосредствено след Коледа. Тия работи се правят бързо и по Нова година! - Кагато Дедо Ви раздава подаръците .... А това не е пясък, а са дърва - гора е, бе! - Не виждате ли?... Или искате да дойде отнякъде някое училищно настоятелство и да обяви дюните за частна собственост още от времето на битката при Ахелой ?... А? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вечно се прехвърлят нещата,все към колективната отговорност или неизвестен извършител,мошеннвици от 1989г та до ден днешен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Шайка крадливи бандити - 30 декара в Несебър за жълти стотинки! Ще построят 122 сгради на този терен!!! Печалбата ще е десетки милиони върху гърба на държавата!!! ИНТЕРЕСНО, кой ли е купувачът? А защо аз не можах да купя парцела? И аз исках!Тая държава никога няма да се оправи!БАНДИТИ ГЕРБАДЖИЙСКИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Брех, Големи проверки , голямо нещо... Абе работата е станала от раз - за 2 дена е прехвърлено 2 пъти... Накрая ще се окаже че ние не сме разбрали правилно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Бойко не смее да уволни Миро Найденов, защото последния знае всички бакии и на шефа си :))) Голяма излагация за края на годината! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 2008 е изключен от горския фонд прочети и статията отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Именно и само Гербаджийската мафия е продала имота, останалото е увъртане и шикалкавене на Миро Мършата.Кой взе комисионната обаче - ето това е големият въпрос след 29 декември 2012 г отговор Сигнализирай за неуместен коментар