Добивът на шистов газ у нас не трябва да остане затворена страница, смята икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията, цитиран от агенция „Фокус“.
Според него в момента няма яснота какви залежи има в България и по тази причина дебатите трябва да продължат. „Българското общество е малко запознато с ползите и рисковете от добива на шистов газ и съответно от начините на регулиране“, допълни още той.
Икономистът посочи още, че страната няма реална енергийна диверсификация. За подобно нещо можем да говорим най-рано, когато бъдат изградени междусистемните връзки със съседните страни и има гарантирани доставките за между 1/3 и половината от пазара на природен газ в страната, обясни още Стефанов.
За шистовия газ като източник на диверсификация на енергийните източници се коментира не за първи път. Според мнението на еколозите обаче методите за проучвания и добив крият рискове както за околната среда, така и за здравето на хората. В момента у нас е в сила мораториум върху проучванията и добива на шистов газ чрез метода фракинг.
На този етап няма и единна позиция по темата в ЕС. До март 2013 година обаче тече допитване до европейците по казуса. От Европейската комисия приканват всички заинтересовани страни да участват в дискусията, а след това ще бъдат изработени и насоки за развитието на тази дейност.
Със специална декларация европейските депутати заявиха, че шистовият газ наистина е възможност за енергийна независимост на Стария континент и ако липсва заплаха за околната среда, може да се пристъпи към добив на този газ. В резолюцията се казва още, че на този етап решението дали да бъде допуснат добивът на шистов газ е на националните органи. А сред коментарите са, че може да бъде изчакано известно време, за да се натрупа опит в трети страни по отношение на шистовия газ.
В момента шистовият газ е много популярен и добивът му набира скорост в САЩ. Цената на този газ е по-ниска и това дава конкурентно предимство на икономиката, коментират специалисти.
преди 11 години Несериозно. Изземва се пласт но, в дълбочина, под и над водоносните хоризонти /които не навсякъде са на едно ниво и никой не знае точно, какви вертикални пукнатини откъде тръгват и докъде стигат/ не се вкарва под налягане отрови в такъв обем, в който се прави само през един сондаж за фракинг. Съжалявам. Напълно безотговорна дрънканица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Според мен си струва да се знае за какво иде реч преди да се пише . Защо според теб за открития въгледобив в Марица-Изток никой не протестира а шистите се оказаха най голямото зло на планетата . Ако си запознат с технологията при открития въгледобив ще знаеш за какво говоря - изземване на пласт земна маса с хоризонт 20 м и така стотици декари . Това свързано с взривове , химикали и др. Та аз предлагам да забраним открития въгледобив :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар