Председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров беше избран за главен прокурор с 18 гласа "за", трима против и трима "въздържали се", а останалите две кандидатури не бяха подложени на гласуване, предаде Dnes.bg.
По време на изслушването Цацаров заяви, че се е запознал с материалите по делото за клевета заведено от бившия председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова срещу министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, въпреки че делото дори не е било подсъдно на ръководения от Цацаров съд. Самият Цветанов неколкократно заявяваше, че Цацаров е "любимият" му съдия.
Преди седмици пловдивския районен съд оправда министъра, мотивите му предизвикаха бурни емоции в юридическите среди.
"Все още запазвам статута си на кандидат за главен прокурор", заяви председателят на окръжния съд в Пловдив, чиято кандидатура за обвинител номер едно беше одобрена от 18 от членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) след 11-часово заседание днес.
Цацаров обясни, че финалното решение е на президента Росен Плевнелиев, който трябва да издаде указ за назначаването му след предложение на правителството на съдебната власт.
По време на изслушванията Цацаров призна, че през 2004 г. е получил награда – огнестрелно оръжие, от тогавашния министър на вътрешните работи Георги Петканов. По негови думи обаче наградата му е била връчена за добра административна реформа и улесняване на комуникацията между институциите.
Цацаров бе категоричен, че Законът за МВР позволява той да бъде награден и съответно не вижда нищо нередно в това. „Ако тази награда е свързана с полезни принципи на организацията на работа, това е абсолютно допустимо“.
Най-вероятният нов главен прокурор отказа да коментира процедурата, с която бе избран, с мотива, че не той е избрал правилата за гласуване. През ноември ВСС промени правилата за гласуване и реши гласуването да е по реда на постъпване в деловодството и по електронен път. Кандидатурата на Цацаров бе внесена непосредствено след промяната на правилата и така той си осигури отлична стартова позиция.
Той определи завършилата днес процедура за избор на нов главен прокурор като „доста оспорвана“ и „борба на кандидати и концепции, които заслужават уважение“.
Висшият съдебен съвет излъчи днес своя фаворит за главен прокурор чрез електронно гласуване по реда на гласуване на кандидатурите в деловодството. Така реално на вот бе подложена единствено и само кандидатурата на Сотир Цацаров, а останалите двама кандидати – Галина Тонева и Борислав Сарафов, не разбраха колко от кадровиците на съдебната система ги подкрепят.
„Ние сме в пълна неяснота за това колко от тези, които са ни предложили, са ни подкрепили“, заяви Тонева. Нейната кандидатура и тази на Сарафова бяха предложени от по петима членове на ВСС, а де факто едва шестима души не подкрепиха кандидатурата на Цацаров.
Галина Тонева обясни, че неяснотата около това колко души са подкрепили останалите двама кандидати, е проблем на начина на гласуване, който тя е изтъквала няколко пъти.
И Тонева, и Сарафов заявиха, че все още са обмислили дали ще протестират решението на ВСС. „Не съм мислил. Ще се наспя, ще направя анализ и ще преценя дали се чувствам ощетен“, заяви Борислав Сарафов. Тонева допълни, че на този етап остава на поста си на заместник-главен прокурор ди встъпването в дружност на новия главен обвинител.
Тя обясни, че ще спази обещанието си и след издаването на указа на президента ще подаде оставка и ще остави на преценката на новия топ обвинител дали да я остави в екипа си.
Цацаров от своя страна не коментира еднозначно как ще се почувства, ако Европейската комисия излезе с извънреден доклад за България заради процедурата по избор на главен прокурор. Тази седмица от Брюксел заявиха, че следят с особено внимание избора на нов главен обвинител и не изключиха възможността за нов мониторингов доклад, макар че до този момент такова решение не е взето.
Повече от две трети от членовете на ВСС гласуваха за Сотир Цацаров и спрямо закона той се счита за избран за главен прокурор, заяви Соня Найденова, член на ВСС в отговор на въпрос защо не са били гласувани останалите двама кандидати. Тя не посочи за кой точно закон става дума.
Още новини за Темида четете в Dnes.bg
преди 11 години Платените никове коментират. Явно Сотир е добър избор:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Всички знаеха ,че този прокурор ще бъде избран. Цялата процедура беше нагласена за това! Повече от ясно е че този нов прокурор е клиентски.Той ще ги спасява и ще замазва всички далавери на политическия елит! Всичко това показва ,че България скоро няма да стане нормална държава! Жалко за нашата РОДИНА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Къде е демокрацията?Беше превзет президентския пост, а сега и независимата съдебна власт. Предстои да се сложи ръка на православната църква. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като няма дъжд и градушката помага ...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо ли това беше ясно още като го издигнаха? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като падне хунтата от власт, този юнак ше ги спасява поединично и групово отговор Сигнализирай за неуместен коментар