До 2060 г. населението на страната ни ще намалее с близо 2 млн. души, сочат данни от последно изследване на Националния статистически институт (НСИ), което проследява броя на жителите у нас, предаде БТА.
Националната статистика прогнозира няколко варианта на развитие на населението в България, като според първия сценарий през 2060 г. броят на живеещите у нас българи ще бъде 5,3 млн. За справка по време на последното преброяване регистрираните живеещи у нас са общо 7,3 млн. души.
Вторият сценарий за демографското развитие на страната има по-оптимистичен характер и според него се предвижда у нас през 2060 г. да има 5,7 млн. души.
Според третия сценарий, който е и най-песимистичният, след около половин век населението на страната ни ще се „стопи“ с около 2,2 млн. и така жителите на държавата ни ще бъдат едва 5,1 млн. души.
Много интересни са изводите по области. Населението в област София-град ще се увеличи с 45% до 1,87 млн. души през 2060 г., показват изчисления на Investor.bg на база прогнозни данни на НСИ.
В периода до 2060 г. населението на областите Смолян, Ловеч и Разград ще се стопи с 2/3. Много от областите преживяха рязък спад на населението от 1990 г. насам и новото намаление просто ще ги направи икономически мъртви.
Със спад от 14% за 49 годишния период ще бъде област Варна, следвана от спад с 21% при област Бургас и с 36% в населението на област Пловдив.
Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е и сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция.
Според експерти в НСИ през 2060 г. на 100 българи в работоспособна възраст (от 14 до 65 години) ще се падат 84 неработоспособни българи (деца до 14 години и възрастни хора над 65 години).
Същевременно прогнозата за по-близката 2015 г, пък е, че на 100 работоспособни българи ще се падат по 52-ма души в неработоспособна възраст.
Анализ на Евростат за големината и гъстотата на населението по света отчита, че в началото на 2010 г. на планетата са живеели над 7 млрд. души. Населението обаче продължава да расте, като днес приблизително е 7 млрд. и 60 милиона души.
Прогнозните данни на Евростат са, че през 2060 г. населението на света ще надхвърли 9,6 млрд. души, което представлява увеличение с близо 39% в сравнение с 2010 г.
Страните от Г-20 формират 9,8% от световното население, САЩ - 4,5%, държавите от Европейския съюз - 7,3%, Индонезия - 3,5%, Бразилия - 2,8%, а останалия свят - 34,9%.
Най-гъсто населени са Китай и Индия, като заедно техните жители формират 37,2 на сто от населението на света.
7 от 10-те най-големи агломерации в света се намират в Азия. Безспорно лидерство държи японската столица Токио с население над 35 млн. души. Следват индийската столица Делхи с над 20 млн. души, Мексико, Ню Йорк, Сао Паоло и Шанхай с по около 20 млн. души всеки, Мумбай, Пекин и Дака - между 15-20 млн. души. Най-слабо населеният град в челната десетка е Калкута, където живеят под 15 млн. жители.
преди 11 години :) Пример за тесногръдо поведение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На мен не ми пречи да намаляваме, ще има повече за тия дето оставаме :) Пример, заплатите на IT специалистите, над 1500 лв са, защото повечето избягаха назапад, така че да продължават да бягат :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Че какво да направи правителството, деца ли? Това е задача на цялото ... народо-население ;) Вие по 10 деца имате ли? Ми нямате - що така? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ко ще да стаа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Императоре заставам плътно зад теб! Не прекалено плътно де :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 2 и 3 са прави.Но какво прави СЕГА по въпросът престъпната хунта на Борисов? Не само, че не се опитва да промени тази ужасяваща тенденция, но напротив - ускорява демографската катастрофа. Съд за геноцид за герберастката *** !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Те за това са прогнози. По скоро са ориентир за някаква тенденция, която може да се случи ако всичко върви както досега. Тези тенденции зависят от статутковото. Това е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Динамиката на тези процеси не позволява да се правят адекватни прогнози за 50 години напред. През 1985, когато са преброени рекордния брой българи, 50 годишната прогнозата за 2035 гарантирам, че е била за 2 млн увеличание на населението... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Какво ли ще стане с цените на имотите в градовете, различни от София? отговор Сигнализирай за неуместен коментар