Българската енергийна мрежа се оказа неподготвена за бурния ръст на енергийните мощности, произвеждани от възобновяеми източници. Този извод направи енергийният експерт проф. Атанас Тасев по време на енергиен форум.
По данни на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) само за няколко месеца през това лято произвежданите обеми са се увеличили многократно.
Стефан Герчев от комисията посочи например, че през месец март производството на електроенергия от фотоволтаични панели е било около 220 мегаватчаса, докато през септември вече надминава 860 мегаватчаса.
Експертът обясни, че спецификата на това производство предполага развитието на компенсаторни мощности, които да поемат сутрешния и вечерния пик на потреблението. Като такива могат да бъдат разгледани водните или газовите електрически централи.
В момента се готви изграждането на първата централа, която ще използва природен газ, допълни още Герчев.
Според Тасев ефективността на газовите централи ще дойде от ниските цени на природния газ. „От една страна това ще стане чрез предоговаряне на доставките, а от друга – от местен добив“, допълни още той.
По време на форума стана ясно, че пътищата за диверсификацията на енергийните пазари у нас са четири. Дашко Ралчев от „Булгаргаз“ посочи, че това може да стане чрез изграждане на нови трасета, от които да получаваме руски газ. От друга обаче се работи за доставката на газ от Каспийския басейн, от Близкия изток, а чрез терминали за втечнен или компресиран природен газ и от Средиземноморския басейн (Алжир, Египет), Катар, Йемен, Оман и Обединените арабски емирства (ОАЕ).
„И това са само външните източници за диверсификация, без да вземем предвид евентуалния местен добив“, допълни Ралчев.
Той посочи, че в момента ситуацията на газовия пазар е, че получаваме газ от един доставчик и през една точка за достъп.
Шистовият газ може също да помогне за диверсификацията на газовите доставки не само в България, но и в цяла Европа, беше една от тезите, застъпена широко от експертите, участващи във форума. Посочена беше по-ниската цена на шистовия газ в САЩ, която в момента дава конкурентно предимство на американската икономика.
Това мнение стана причина за протест на екологични организации, които още преди началото на дискусиите коментираха, че целта на конференцията е реабилитирането на шистовия газ. Те обвиниха Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в лобистки интереси. Отговорът от институцията дойде от страна на зам.-министър Харитонова, която заяви, че не държавна институция като министерството не може да бъде обвинявана в прокарването на лобитски интереси.
„Министерството изпълнява наредбите на Народното събрание“, категорична беше тя.
преди 11 години До 3 ПедроНужно е само произведеното електичество да бъде включено във единния енергииен пръстен и от там до потребителите независимо къде се намират Газовите централи балансират ВЕИ и ремонтите на А Е Ц и ТЕЦ Газовите централи не замърсяват въздуха и не ползват квоти за парникови газове Произвеждат топлоенергия и при ефективното и използване на тази топлоенергия себестоиността на произвежданата ел енергия рязко пада Използва газ когато е много евтин от май до октомври и въобще бъдещето в енергетиката е на природния газ Повервай ми отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не "много", а "изключително". Но, ГазЕЦ ще хабят ценна химическа суровина, докато уран, торий /и, ако някога нещо друго/ не са нито за ядене, нито за пиене. А за експертност, по-добре, да говорим с цифри: Спешната потребност от нови 4000 мегавата /за транспортни цели само!/ след 15-20 години, искаме или не, ще вдигне тока двойно, тройно и т.н. Стига са се циганили, че се сещам за оня мъж, в Армения, дето влезе в парламента с калашника... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Газова централа в Белене? Доколкото знам такъв тип централи се изграждат близо до потребителите, за съкращаване на разходите за пренос. Иначе и аз мисля, че енергийната ефективност е много важна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Я стига глупости В момента България има прекрасно структурирана енергетика Производството на ел енергия от А Е Ц Т Е Ц и В Е И е приблизително равно -около 2000 мегавата всяка Това от което се нуждае енергетиката е една газова централа с голяма мощност - да кажем 1000 мегавата изградена на площадката в Белене която да балансира останалите Тези мощности могат да задоволяват вътрешния пазар и износ от 1000 до 2000 мегават Всички или поне 70 % от всички бъдещи инвестиции в енергетиката трябва да бъдат в подобряване на енергиината ефективност както в производството така и във преноса и краиното потребление Това е Точка Всичко друго медиен шум и лични интереси отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Има нещо гнило тук: Разпределените по територията ВЕИ предполагат съкращаване обемите за пренос, респективно, токовете и загубите които те причиняват. Удивително е, какви неща пишат хората, след като обявят някого за експерт. Замислете се: "Експерт" = "специалист". Квалификация ... ПОЛУВИСШЕ образование. Не дори "бакалавър"....Да ви е правило впечатление НЯКОГА? отговор Сигнализирай за неуместен коментар