През следващата година понятията „родителска грижа“, „родителски отпуск“, „майчинство“ и "бащинство“ се планира да бъдат въведени в трудовото законодателство.
Това е залегнало в проекта на националния план за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2013 г., който е предложен за обществено обсъждане на сайта за обществени консултации.
Новите термини ще бъдат въведени с поправки в Кодекса на труда, Кодекса за социалното осигуряване и подзаконовите нормативни актове. С въвеждането им държавата ще цели да бъде променен „стереотипният начин на мислене за социалната роля на мъжа и жената при отглеждането на дете“, посочва се в проектодокумента.
Предвижда се също така, ако се осъществят горните нормативни промени, да бъде преименуван фонда „Общо заболяване и майчинство“ на „Общо заболяване и родителски грижи“.
Синдикатите пък ще трябва да организират информационна кампания, свързана с проблемите на работещите и техните семейства.
Планира се през следващата година да бъде създадена междуведомствена работна група, която да разработи план за действие, с който да се изпълнят препоръките на Комитета на ООН за премахване на дискриминацията срещу жените.
Припомняме, че през лятото Женският комитет отправи повече от 50 препоръки към България във връзка с опазването на правата на жените, като основно се искат законодателни промени.
Още през 2009 г. комитетът изпрати протестна нота до България, тъй като страната ни в продължение на над десетилетие не е изпращала доклади за състоянието на правата на жените до международната организация.
Агенцията за малки и средни предприятия се предвижда да направи анализ на женското предприемачество.
Догодина ще бъдат отделени и 8 млн. лева по линия на програмата за развитие на човешките ресурси, с които да се финансира назначаването на детегледачи. По линия на Закона за насърчаване на заетостта социалното министерство ще трябва да провежда политики, с които да се насърчават работодателите да наемат самотни родители, майки и осиновителки на деца до 5-годишна възраст.
В плана е залегнала и идеята за дефеминизирането на учителската професия и привличането на повече мъже-учители. Предвижда се също така разработването на различни политики, с които да се насърчава равното кариерно развитие на мъжете и жените в държавната администрация.