Към момента на различна фаза са проекти за управление на отпадъци на обща стойност 650 млн. лева, съобщи министърът на околната среда и водите Нона Караджова, цитирана от БТА.
Тя прогнозира, че в период между 5 и 7 години България ще има едни от най-модерните системи за управлението на отпадъци в ЕС, с нови депа и рекултивирани сметища, за което вече са осигурени средства.
Страната ни обаче има само два месеца да убеди Европейската комисия в изпълнимостта на тези планове.
В сряда (21 ноември) регулаторът публикува месечните си наказателни процедури. На България беше изпратено мотивирано становище, с искане сметищата ни да бъдат приведени съгласно изискванията, записани в европейските директиви.
Нона Караджова изрази увереността си, че страната ни ще успее да избегне наказания по тази процедура. "Ако се случи, че не успеем да убедим ЕК, че всичко е наред, ще пратя фактурите на предишното правителство и кметовете, които са управлявали от 2000 до 2009 г.", допълни още тя.
Според законодателството на общността депонирането на отпадъци може да бъде използвано само като последна възможност и се прилага само при условие, че са избегнати негативните последици за здравето на хората и околната среда.
Държавите трябваше да възприемат това изискване в националните си законодателства до средата на 2009 година.
Все още обаче именно депонирането е основен метод за управление на отпадъците у нас. Данните на Евростат показват, че много малка част се рециклира, каквато е практиката в повечето европейски държави. Така се изхвърлят ценни ресурси и се губят потенциални икономически ползи, посочват от европейските институции.