Подготвените промени в Закона за железопътния транспорт, които се предвижда да бъде разрешено на Националната компания “Железопътна инфраструктура”(НКЖИ) да извършва превози с влак, са в пълно противоречие с европейските директиви.
Това коментира пред Investor.bg Георги Минчев, член на управителния съвет на Българската асоциация за спедиция, транспорт и логистика.
Ръководството на организацията вече е изпратило становище по проекта за поправки в закона до министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, допълни Минчев.
„Ако на НКЖИ бъде дадено правото да извършва стандартни превози, това би било нарушение на директивата за разделение на инфраструктурата от транспортната услуга“, обясни той.
Според него ако страната ни престъпи тази директива, вероятно ще трябва плаща сериозни глоби.
Георги Минчев се опасява, че с прокарването на въпросните промени в железопътния закон, които ще позволяват и сливането на БДЖ и НКЖИ, ще се създадат условия за нелоялна конкуренция с пари на данъкоплатците.
Минчев отбеляза, че 3 държавни фирми, едната от които е БДЖ "Пътнически превози", имат лиценз за извършване на жп превози, които покриват пълния спектър услуги, а това създава условия за либерализиран пазар, който ще бъде изцяло нарушен с въвеждането на промените.
преди 12 години Това в Германия и Австрия си е техен проблем, скоро и там ситуацията може да се промени! А как е в другите държави? Защо ние да се връщаме назад, след като сме постигнали едно от малкото положителни неща? Разделянето е част от либерализацията в Ж.П. сектора, за да има равнопоставеност и реална конкуренция между превозвачите. Или за някой от вас частен пътнически превозвач е нещо невъзмовно!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нека някой да каже как е в Германия и Австрия и дали DB и OBB не са и собственици на инфраструктурата и същевременно са и превозвачи.....и то от най-добрите в Европа!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "3 държавни фирми = либерализиран пазар" ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз не съм убеден, че е така както той казва. Най-лесно е, преди да се пристъпи към сливане, да се изпрати въпрос до ЕК и да се разбере дали се нарушават европейски директиви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар