IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

IT-секторът остава най-добре платената индустрия в България

Висшият мениджмънт в производствения бранш е най-високо платен в сравнение със същата длъжност в другите отрасли

18:18 | 02.11.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
IT-секторът остава най-добре платената индустрия в България

Oт Кристина Газиева, Dnes.bg

Възнагражденията в България започват бавно да растат, но това важи само за точно определени позиции и за компании от точно определени браншове. Най-големи бонуси към базовата заплата получават служителите от застрахователния сектор, а най-ниски до почти никакви бонуси взимат работещите във фармацевтичния бранш. Това са част от заключенията, до които стигнаха участници в тазгодишния HR Forum “И парите имат значение. Системи за възнаграждение в новата икономическа среда.“

Планирано и действително възнаграждение

Оказва се, че планираното заплащане се разминава с реалното заплащане – за жалост, в ущърб на последното.
Въпреки това, според Мария Шишкова, управляващ съдружник в AIMS Human Capital Bulgaria, има светлина в тунела - докато през 2010-а година реалното заплащане е било по-малко от планираното, през 2011-а и 2012-а година се забелязва едно слабо повишение на реалната заплата.

Как преценява работодателят какви пари да предложи на служителя си?

Факторите, които продължават да играят съществена роля при определяне на възнаграждението независимо от икономическата криза, са индивидуалното представяне на дадения служител, повишението му в длъжност, годините на работа в компанията, но също така и фактори като инфлация, тенденции на пазара на труда, както и общото увеличение на възнаграждението сред компаниите конкуренти.

Според проучване на CosultTeam Human Capital Bulgaria възнаграждението при висшия мениджмънт (директори и главни управители) се увеличава с 2% на година в периода 2008-2012 година.

При мениджмънта и специалистите също се забелязват леки увеличения във възнаграждението. Единствената група, при която не се констатира развитие на заплатата, е оперативният персонал. В него влизат всички останали служители, които са с по-ниска квалификация, но пък са ядрото на компанията.

В дискусията австрийският ръководител на отдел за консултации по възнагражденията в Pedersen & Partner - Конрад Прамбьок представи тяхно проучване за заплащането в родината ни. Според данните заплатите в България от 2006-а до 2008-а са се увеличили с 10 до 20%. От 2008-а нататък обаче се забелязва пълна стагнация относно възнаграждението, особено при нискоквалифицирания персонал.

„Голямо предизвикателство е да се съпостави заплащането в България в международен контекст. Опитах се да сравня заплатите в София с останалите европейски градове и това, което виждаме, е, че заплатите в България са доста ниски и като погледнем същите длъжности в другите градове, виждаме, че там заплатите са в пъти повече“, споделя Конрад Прамбьок. Той отбеляза обаче, че в София разходите за живот са доста по-ниски от тези в Цюрих например. Затова не е препоръчително да се гледат само абсолютните числа, а и стандартът на живот в съответната страна.
 
„Но аз смятам също, че през последните 15, дори 20 години, заплатите в България наваксват, догонват заплатите от западните страни. Но не можем да говорим за рязко увеличение на възнаграждението в България – може само отстрани да изглежда така – представете си какво сте получавали преди 20 години и какво получавате сега? "Рязкото" на пръв поглед покачване всъщност се дължи на ниското ниво, от което започват да се движат заплатите в България“, допълни Прамбьок.

Последна актуализация: 02:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Ами работодателите там са от чужбина:) ...Просто няма как да "вържеш" програмиста в БГ. Ако не плащаш, не му е необходим транспорт за да се изнесе. Губиш го! :)...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още