IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Представители на бизнеса с вендинг машини масово разпродават автоматите си

За голяма част от тях свързването на машините с приходната агенция е непосилна инвестиция

13:26 | 31.10.12 г. 3
<p>
	<em>Машините са разпродават за около </em><em>2 хил. лв</em><em>. &nbsp;</em>Снимка: <em>Investor.bg</em></p>

Машините са разпродават за около 2 хил. лв.  Снимка: Investor.bg

Част от представителите на бизнеса с вендинг машини у нас са започнали да разпродават автоматите си и постепенно се оттеглят от бранша. Това съобщи пред Investor.bg председателят на Българска вендинг асоциация (БВА) Стойко Петков. 

Причината е влизащата от утре наредба на финансовото министерство, която налага свързването на всички вендинг автомати с Националната агенция по приходите (НАП). 

Изглежда апетитният бизнес с автоматите за кафе и закуски става неатрактивен заради новите правила. Голяма част от представителите на бранша няма да могат да поемат финансовата тежест, която държавата ще наложи върху бизнеса им с въвеждането на въпросната наредба, защото за свързването на машините към агенцията е необходима значителна инвестиция.

За фискалните устройства, които трябва да се инсталират към автоматите, по-големите фирми ще трябва да вложат сума между 100-200 хил. лв., взависимост от броя на притежаваните от тях машини.

Освен това всеки представител на бизнеса трябва да започне да плаща за специална сервизна поддръжка, която да обслужва устройствата за връзка с приходната агенция.

Браншът трябва да вложи и не малка сума на избрана телекомуникационна компания, която да отговаря за преноса на данни към НАП.

Петков обясни, че цената за продажба на една чисто нова вендинг машина варира между 5-10 хил. лв, а тези, които са втора ръка се продават за около 2 хил. лв.

По думите на Петков браншът ще пострада значително от въвеждането на новата наредба, но това не спира ресорното министерство на финансите в желанието им "да отежнят максимално много бизнеса".

„Министерството на финансите не обърна каквото и да е било внимание на нашите два мирни протеста. Нито взе предвид исканията ни и проблемите, пред които ни поставя", коментира Петков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
Ironhorse
преди 11 години
Никакви отстъпки от държавата за този не сенчест, а направо черен бизнес.Аз мога да плащам, а те не, ами аптеки, бензиностанции и прочие ....Толкова са алчни и ***, че няма на къде.Наистина Mavi Goz , прави точно определение за пишман "капиталистите" от ВЕИ и тези
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
paco112
преди 11 години
Първата част на статията е добре, но втората е манипулативна или по-скоро повърхностно написана. 100,000-200,000 лв били разходите - а това за колко машини? 1000, 10,000, 100,000??? просто ей така едни цифри пльоснати. Колко е тази сервизна поддръжка и връзка с моб, оператор- "немалка сума"??? А машините били стрували 5-10,000 лв, и какво от това? Елена Калпакчиева да си вземе бележка от един НЕжурналист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 11 години
Ето още един пример за "инвеститори", които реват срещу държавата! И какво се е случило? Държавата иска да отчитат реалните продажби и да плащата ДДС и 10% данък печалба! И това е повод да врещим, че се съсипва бизнеса! Сигурно и те са осигурявали десетки хиляди работни места, за които ще пролеят реки от сълзи!"Инвеститорите" в зелена енергия са същите "капиталисти"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още